Μπαρτσελόνα-Ζενίτ 81-78: Καταλανική επιβίωση στην τροχιά πρόκρισης των Ρώσων (hls)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε το άγχος της και την Ζενίτ στην παράταση του δεύτερου αγώνα των play off, αλλά η Ζενίτ απέδειξε ότι έχει καλύτερη...ορατότητα πρόκρισης στο φάιναλ φορ της Κολωνίας.

Η Μπαρτσελόνα απέφυγε την…ολική «καταστροφή» της δεύτερης συνεχόμενης ήττας από την Ζενίτ στα play off της Euroleague, νίκησε με 81-78 την ρωσική ομάδα στην παράταση (66-66) και ισοφάρισε σε 1-1, αλλά δεν έχει, πλέον, το πλεονέκτημα έδρας και για το ανακτήσει, θα πρέπει στα δυο επόμενα παιχνίδια της Αγίας Πετρούπολης, να πετύχει τουλάχιστον μια ακόμα νίκη. Η Ζενίτ απέδειξε στην Βαρκελώνη, ότι έχει την αυτοπεποίθηση, την ψυχολογία και την «στρατηγική», ώστε η όγδοη ομάδα της κανονικής διάρκειας να αποκλείσει την πρώτη, στους δυο αγώνες που θα δώσει στην έδρα της, την επόμενη εβδομάδα και παρουσία των φιλάθλων της…

Ο δεύτερος προημιτελικός χαρακτηρίστηκε από την τακτική που ακολούθησαν οι προπονητές Πασκουάλ και Γιασικεβίτσιους, με τον Καταλανό να κάνει κινήσεις «ματ» και να καταφέρνει να «μακιγιάρει» τις δυο σημαντικές απουσίες των Γκουντάιτς και Πόντικα.

Με ψυχολογικό πλεονέκτημα από την νίκη της στο πρώτο αγώνα των play of, αλλά χωρίς τον Αρτουρας Γκουνταίτις που θα απουσιάσει και σε όσα παιχνίδια παίξουν οι δυο ομάδες στον δρόμο για το φάιναλ φορ της Κολωνίας, η Ζενίτ ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα άρχισε και πάλι…μουδιασμένα τον δεύτερο προημιτελικό και μόνο ο Μίροτιτς απειλούσε με αξιώσεις το καλάθι της ρωσικής ομάδας. Η εξέλιξη της αναμέτρησης, άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φωνές του τεχνικού, Σαρούνας Γιακισεβίτσιους και η χρησιμοποίηση παικτών του από τον πάγκο, όπως ο Οριόλα και Σμίτς, ανέτρεψαν το προβάδισμα της Ζενίτ. Το 15-21 μετατράπηκε 31-23, με σερί 2-16 και οι Καταλανοί μπήκαν στη θέση του…οδηγού. Ο Γιασικεβτίσιους, αν και γνώριζε τις ικανότητες του Πάνγκος από τη συνεργασία τους στην Ζαλγκίρις Κάουνας, αιφνιδιάστηκε από την απόδοση του Καναδού πλει μέικερ στο πρώτο προημιτελικό και το «πάθημα», έγινε «μάθημα» στον Σάρας. Τρείς γκαρντ της Μπαρτσελόνα «κυνήγησαν» τον Πάνγκος σε κάθε δευτερόλεπτο από τα 13’ 45’’ λεπτά συμμετοχής του στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους και πρωτίστως να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για τους συμπαίκτες του. Ο Πάνγκος έδειξε σημάδια κόπωσης από τα 35 λεπτά συμμετοχής του στον πρώτο αγώνα, πριν από 48 ώρες και πάλι στην έδρα της Μπαρτσελόνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/10 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο, ως απόροια της αποτελεσματικής άμυνας των αντιπάλων τους που δεν επέτρεψαν αμαρκάριστα σουτ. Στην επίθεση, η Μπάρτσα είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό, σε αντίθεση με την Ζενίτ, η οποία πήρε 8 πόντους από τον Ρίβερς και πέντε από τον Μπάρον.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, η Μπαρτσελόνα διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ, αλλά η Ζενίτ μείωσε μέχρι τους τέσσερις πόντους (43-39 στο 25’), προκαλώντας…άγχος στην αντίπαλο της . Η άμυνα της Ζενίτ ανέβηκε σε επίπεδα δύναμης, ισορρόπησε τον τομέα των ριμπάουντ (20-22) και έφθειρε την επιθετική ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα, η οποία είχε «φτωχή» συγκομιδή 10 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο. Με εξαίρεση τον Ντέιβις, η Μπαρτσελόνα δεν είχε άλλο παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων και στον αντίποδα, ο Γουίλ Τόμας και ο Πάνγκος που βρήκε ρυθμό σταδιακά, οδήγησαν την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, στην ισοφάριση (48-48).

Στο 33’, το τρίποντο του Κόλινς έδωσε το προβάδισμα στην Ζενίτ (53-54) για πρώτη φορά και απέδειξε την αποφασιστικότητα των φιλοξενούμενων στην διεκδίκηση και της δεύτερης νίκης. Πλησίασε μέχρι τους δυο πόντους στο 1′ 25” (66-64) και ισοφάρισε σε 66-66 (δυο βολές ο Πάνγκος στα 39” πριν την λήξη) και αν ο ίδιος παίκτης είχε ευστοχήσει, επίσης, σε δυο βολές στην προηγούμενη φάση από το 66-64 από τον Ντέιβις.

Το ποσοστό της Μπαρτσελόνα στα δίποντα μειώθηκε στο 39% και της Ζενίτ ανέβηκε στο 59%, ενώ οι Καταλανοί είχαν 42% στα τρίποντα, έναντι 26% των φιλοξενούμενων. Ο Μίροτιτς αστόχησε στα 20” και ο Πάνγκος δεν έδωσε την «χαριστική βολή» στην Μπαρτσελόνα, αστοχώντας, επίσης, σε σουτ δυο πόντων από το ύψος της ρακέτας και ενώ είχε αποφύγει το μαρκάρισμα του Καλάθη.

Στην παράταση, η Ζενίτ προηγήθηκε 68-71 στο 3′ 20” και 71-74, ισοφάρισε ο Χάνγκα με τρίποντο (74-74) και στο 1’37”, ο Πάνγκος έδωσε το συν 2 στην Ζενίτ (74-76). Στα 53”, η Ζενίτ αστόχησε σε διπλή επίθεση με τα τρίποντα των Πάνγκος και Κόλινς που δεν είχαν καλές προδιαγραφές και στα 38”, ο Ντέιβις (1/2β) έγραψε το 77-76 Το κλέψιμο της μπάλας από τον Χάνγκα, ήταν καθοριστικό και ο ίδιος πέτυχε το 79-76 στα 13”. Ο Καλάθης έκανε φάουλ στον Πάγνκος στα 12” και με δυο βολές μείωσε σε 78-79. Το 81-78 γράφτηκε από τις δυο βολές του Χίγκινς.

Tα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66, 81-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 22 (5/8 δίποντα, 12/13 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνγκα 5 (1), Μπολμάρο 7 (1), Σμιτς 6 (2 τρίποντ, 5 ριμπάουντ), Οριόλα 6, Αμπρίνες, Χίγκινς 15 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9/9 βολές), Κούριτς 9 (1), Κλαβέρ, Μίροτιτς 8 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 3 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά: 13/34 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 37/44 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 4 (0/4 τρίποντα), Ζακάροφ, Πάνγκος 23 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Φριντζόν, Χόλινς 12 (4/9 τρίποντα), Τόμας 17 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), Μπαρόν 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 4, Μπλακ 9 (4/5 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά : 21/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 12 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ.