Χρήστου: Δεύτερο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό, «ασημένιος» στα 100μ. ύπτιο!

Ο Απόστολος Χρήστου ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Ρώμης με τον καλύτερο τρόπο! Μετά το χρυσό στα 50μ. ύπτιο, πήρε το ασημένιο στα 100μ. ύπτιο.

Μετά το χρυσό του στα 50μ. ύπτιο, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 100μ. με χρόνο 52.24, χάνοντας από τον πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, στην τελευταία… χεριά!

Ο Ιταλός τερμάτισε σε 52.21 και έγινε ο πρώτος αθλητής της γειτονικής χώρας που κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Τρίτος κατετάγη ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ με 52.92.