Στον τελικό των 50μ. ελεύθερο ο Γκολομέεβ

Έγραψε ιστορία στη Βουδαπέστη ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Σε μία χρονιά με ελλιπή προετοιμασία, ο Έλληνας κολυμβητής εξασφάλισε για άλλη μία φορά θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, καθώς με 21.80 κατετάγη πέμπτος στους ημιτελικούς. Ο αθλητής του Άκη Οικονόμου γίνεται ο πρώτος Έλληνας με παρουσία σε τέσσερα διαδοχικούς τελικούς Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, καθώς ήταν φιναλίστ στο ίδιο αγώνισμα το 2015 στο Καζάν, το 2017 στη Βουδαπέστη και το 2019 στη Γκουανγκζού, όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Μακράν κορυφαίος των ημιτελικών ήταν ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.42, ενώ οι υπόλοιποι βρέθηκαν πολύ κοντά μεταξύ τους. Ο Ιταλός Λορέντζο Τζατσέρι, που ήταν νικητής της δεύτερης σειράς (όπου μετείχε και ο Γκολομέεβ), πέρασε με 21.70 και ακολούθησαν ο Καναδός Τζόσουα Λιέντο Εντουαρντς με 21.73, ο Βρετανός Λιούις Εντουαρντ Μπούρας με 21.78, ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου με 21.80 (τον ίδιο χρόνο με τον Έλληνα πρωταθλητή) και ο Ούγγρος Σεμπάστιαν Σάμπο με 21.81. Για την όγδοη θέση θα χρειαστεί αγώνας μπαράζ, μεταξύ του Βραζιλιάνου «χάλκινου» Ολυμπιονίκη Μπρούνο Φράτους και του Γάλλου Μαξίμ Γκρουσέ, που τερμάτισαν σε 21.83.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για αύριο (24/6) στις 19:09, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι δύο από τους φιναλίστ, ο Μάικλ Αντριου και ο Τζόσουα Λιέντο Εντουαρντς, θα μετάσχουν αύριο και στον τελικό των 100μ. πεταλούδα.