ΑΕΚ: Προβάδισμα για τον τελικό του European Cup

Μικρό αλλά πρώτο βήμα προς τον τελικό για τη "Βασίλισσα"

Προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του European Cup ανδρών πήρε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, που επικράτησε 31-29 (ημίχρονο 16-14) της Γκορένιε Βελένιε στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η διαφορά των δύο τερμάτων υπέρ του Δικέφαλου είναι μικρή κι όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του επόμενου Σαββάτου (24/4) στην Σλοβενία.

Η Ένωση, είχε ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να «ανοίξει» τη διαφορά και μάλιστα οι Σλοβένοι ισοφάρισαν 21-21 στο 41΄ και 25-25 στο 50΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κατόρθωσε να κάνει ένα επιμέρους σκορ 6-2 και να προηγηθεί 31-27 με τέρμα του Φλορίδο, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Πάιτ και Χάσελιτς μείωσαν την τελική διαφορά στα δύο γκολ.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 1, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Φλορίδο 7, Πέντερσεν 2, Λέμος 1, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4.

ΓΚΟΡΕΝΙΕ ΒΕΛΕΝΙΕ : (Γιόβισιτς): Χάσελιτς 5, Ταϊνικ 5, Πάιτ 1, Πάνιταρ, Σταρτσς, Μίκλαβσιτς 3, Ντρόμπεζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 4, Γκρμσεκ 1, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ Γιόβισιτς, Πρέντοβιτς, Μίχα Κάβτσιτς 4, Άλεξ Κάβτσιτς 5, Ράβνικαρ 1.