Αποχαιρετά το Ευρωβόλεϊ η Εθνική, 3-2 ήττα από το Αζερμπαϊτζάν

Η τρίτη ήττα σε 4 ματς για την Εθνική στον όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βάζει πρόωρα φρένο στα όνειρα πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 3-2 σετ(22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12) από το Αζερμπαϊτζάν και πλέον για να ελπίζει σε πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωβόλεϊ χρειάζεται νίκη με καθαρό σκορ στον αυριανό αγώνα της με την αήττητη Τουρκία (23/8, 18:00, ΕΡΤ3), η οποία πριν λίγες εβδομάδες κατέκτησε το VNL. Η Εθνική γυναικών προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ωστόσο το Αζερμπαϊτζάν ήταν αυτό που χαμογέλασε στο φινάλε του αγώνα. Αν και ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα πλήρωσαν την απώλεια της διαφοράς στο 2ο και 5ο σετ (6-2), αλλά κυρίως το απίστευτα κακό μας ξεκίνημα στο δ’ σετ όπου με ολικό μπλακ άουτ βρεθήκαμε να χάνουμε με 0-8.

Στο 5ο σετ η Εθνική προηγήθηκε 3-0 και 6-2, αλλά οι κακές υποδοχές της Κακουράτου (μπήκε αντί της Σπανού στην πίσω ζώνη) έφεραν 6-6, ο άσσος της  Αμπντουλαζίμοβα για το 13-12 και η κακή υποδοχή της Σπανού κόντρα της Χαρατσένκο έκριναν το ματς. Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 10 άσσους, 76 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Αταμάν Γκουνεϊλίγκ): Τούμπαν 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 17% άριστες), Αλίεβα 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Αμπντουλαζίμοβα 9 (4/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρατσένκο 11 (3/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέσμαν 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Ραχίμοβα 31 (30/51 επ., 1 μπλοκ) / Γουλούγιεβα (λ, 32% υπ. – 24% άριστες), Καρίμοβα (λ), Ντοροσένκο, Μασνάκοβα, Στεπανένκο.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 30 (26/56 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 8 (7/22 επ., 1 άσσος, 26% υπ. – 5% άριστες), Λαμπρούση 9 (6/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (9/27 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 28% υπ. – 11% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Σπανού 1 (0/7 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες), Τερζόγλου, Μπάκα, Ξανθοπούλου, Τσιτσιγιάννη 3 (3/4 επ.), Κακουράτου (14% υπ. – 0% άριστες).