Γαλλία-Ιράν 3-0: Στην μάχη της τετράδας οι «τρικολόρ» (hls)

Η Γαλλία νίκησε με 3-0 το Ιράν στο Ρίμινι για την 13η αγωνιστική του Volleyball Nations League και συνεχίζει να παλεύει για μια θέση στο Final Four.

Οι «τρικολόρ» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχαν δυνατή επίθεση και ισχυρό μπλοκ, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τα πολλά λάθη του Ιράν.

Ο Τονιουτί είχε σταθερή υποδοχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έτσι μπόρεσε να μοιράσει ιδανικά το παιχνίδι σε διαγώνιο, κεντρικούς κι ακραίους.

Η Γαλλία υπερτερώντας έτσι σε όλους του τομείς του αγώνα πήρε άνετα κι εύκολα τα δύο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ, 25-21. Τίποτε δεν άλλαξε στο τρίτο σετ το οποίο επίσης κατέκτησε αυτή την φορά με 25-19.

Πρώτος σκόρερ για την Γαλλία ο Μπογιέ με 17 πόντους, από 9 είχαν οι Ν’ Γκαπέ και Λε Γκοφ, 8 ο Τιλί και 7 ο Σινεγιέζ.

Για το Ιράν που προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς κι έκανε πολλά λάθη, ενώ δεν μπόρεσε να έχει και σταθερή υποδοχή στα δυνατά σερβίς των Γάλλων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μεϊσάμ Σαλέχι με 12, ο Καζέμι ακολούθησε με 12, ενώ από 7 είχαν οι Μιλάντ και Γκαφούρ.

Το Ιράν με 5 νίκες και 8 ήττες δεν διεκδικεί κάτι στη διοργάνωση.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-19.