Πρωταθλητές οι Μαγγίνας και Κεφαλά

Με τη συμμετοχή περισσοτέρων των χιλίων αθλητών από 130 σωματεία της χώρας σε διάφορες ηλικιακές κατηγορίες, διεξήχθη στο Μαρκόπουλο της Αττικής.

Με τη συμμετοχή περισσοτέρων των χιλίων αθλητών από 130 σωματεία της χώρας σε διάφορες ηλικιακές κατηγορίες, διεξήχθη στο Μαρκόπουλο της Αττικής και πιο συγκεκριμένα στο Ολυμπιακό κέντρο ιππασίας, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος.

Στους άνδρες (10.000μ.) πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Δήμος Μαγγίνας του Ολυμπιακού ΣΦΠ με χρόνο 31.21. Στη δευτερη θάση τερμάτισε ο Μιχάλης Παρμάκης του Πανελληνίου ΓΣ με 31.27 και στη τρίτη θέση ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος επίσης του Ολυμπιακού ΣΦΠ με 31.29.

Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κωνσταντίνα Κεφαλά της ΑΕΚ με χρόνο 28.25, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ειρήνη Κοκκιναρίου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) που τερμάτισε σε 28.31, ενώ τρίτη ήταν η Ντενίζ Δημάκη (ΓΑΣ Ιλισός) με 29.09.

Στις άλλες κατηγορίες οι νικητές ήταν:

Νεάνιδες

Στα 4.000μ νεανίδων επικράτησε η Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΕΑ Τρικάλων) με 14.04, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κατερίνα Μπερδούση (ΓΣ Αρκαδίας) που τερμάτισε σε 15.03, ενώ στη τρίτη θέση ήταν η Βαλεντίνα Μιχαίλοβα (Πανελλήνιος ΓΣ) με 15.12.

Εφηβοι

Με την διαφορά στο ενός δεκάτου του δευτερολέπτου ο Κώστας Βάρτζης του Ολυμπιακού ΣΦΠ με 19.53 ήταν νικητής, ενώ στη δεύτερη θέση έμεινε ο Χρήστος Σπύρου (ΜΕΑΣ Τρίτων) με 19.54 και στην τρίτη θέση ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισός) με 20.03.

Κορασίδες

Στη καηγορία κορασίδων επικράτησε η Θεοφανή Λαμπροπούλου (ΣΜΑ Κούρος) με χρόνο 11.07, δεύτερη ήταν η Σοφία Πιτούλη (ΣΑΚ Αθηνών) με 11.11 και τρίτη η Σοφία Καραγιάννη (ΟΦΚΑ Προμηθέας) με 11.15.

Παίδες

Μεγάλη μάχη έγινε στη κατηγορία, αφού τερμάτισαν σχεδόν ταύτοχρονα ο Μάρκος Γκούρλιας (ΓΣ Ιλισός) με 12.53 και ο Μιχάλης Τζουγκαράκης (ΣΑΚ Αθηνών) 12.53.1 και στη τρίτη θέση ο Ευθύμης Τζάβαλης του ΑΣ Σπάρτακος Φωκίδας με επίδοση 12.54.

Παγκορασίδες Α’

Η Βασιλική Ζωγράφου (ΓΣ Γρεβενών) ήταν νικήτρια με επίδοση 7.07, στη δεύτερη θέση η Κωνσταντίνα Σταμούλη (ΓΕ Αγρινίου) με 7.12 και στη τρίτη θέση η Αγγελική Φωκά με 7.14.

Παμπαίδες Α’

Με επίδοση 9.35 πρώτευσε στη κατηγορία ο Δημήτρης Βλαχάς (ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίνων), δεύτερος ήταν Χρήστος Κοτίστας (ΓΣ Δεσκάτης) με 9.37 και τρίτος ο κοσμάς Βαχτανίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων) με 9.40.

Νέες Γυναίκες

Με 22.01 η Ουρανία Ρέπουλη (ΓΣ Νέων Λέρου) τερμάτισε πρώτη, δεύτερη ήταν η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (ΑΕΚ) με 22.36 και τρίτη η Νίκη Μαρτζάκη (Αο Κούρος Πάτρας) με 22.40.

Νέοι Ανδρες

Ο Κώστας Τουσέ (ΓΕ Αγρινίου) με χρόνο 25.39 ήταν ο νικητής, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Δημητράκης (ΑΟ Λασιθίου) με 25.41 και στην τρίτη θέση ο Κώστας Γκελαούζος (ΑΣ Δόλιχος) με 25.44.

Ομαδικά

Στην ομαδική βαθμολογία (συλλόγων) κατά κατηγορία αναδείχθηκαν νικητές, ο Πανελλήνιος ΓΣ με 36 βαθμούς στις Νεάνιδες, ο ΣΑΚ Αθηνών στις Κορασίδες με 51β. και στους ο Εφήβους ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με 32β. Ο ΓΣ Τρικάλων με 44 βαθμούς επικράτησε στους Παίδες, ενώ στις Παγκορασίδες με38 βαθμούς πρώτος ήταν ο ΓΣ Γλυφάδας. Στους Παμπαίδες Α’ πρώτος σύλλογος ήταν η ΓΕ Αγρινίου με 52 βαθμούς, ενώ στις νέες γυναίκες πρώτος ήταν ο ΓΑΣ Ιλισός με 26 β. Στους Νέους επικράτησε ο ΑΟ Λασιθίου με 45 βαθμούς.

Στους Ανδρες πρώτος σύλλογος ήταν ο Ολυμπιακός ΣΦΠ με 23 βαθμούς, δεύτερος ο Παναθηναϊκός με 50β. και τρίτος ο Πανελλήνιος ΓΣ με 68β. Στη κατηγορία Γυναικών πρώτη ήταν η ΑΕΚ με 22 βαθμούς, δεύτερος ο ΓΑΣ Ιλισός με 30β. και τρίτος ο Πανελλήνιος ΓΣ με 57β.