Αφεντικό στο ντέρμπι της πόλης ο Άρης, 3-2 τον ΠΑΟΚ (vid)

Ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο «Αλεξάνδρειο», στη μεταξύ τους «νοκ άουτ» αναμέτρηση και θα συνεχίσει στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών για τη διεκδίκηση της 5ης θέσης.

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην φετινή σεζόν ο Άρης νίκησε 3-2 σετ (21-25, 25-11, 25-22, 22-25, 15-10) τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο και εξασφάλισε την πρόκριση του για τον αγώνα των θέσεις 5-6 (θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Λαμία – Εθνικός Αλεξανδρούπολης που θα διεξαχθεί στις 18 Απριλίου). Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού κι οι δύο ομάδες έπαιζαν με αλλαγές στο ρόστερ τους (ο Άρης χωρίς τον Σέρβο πασαδόρο Ιβάν Μποΐκοβιτς κι ο ΠΑΟΚ χωρίς τους δύο ξένους ακραίους του Ιβάν Μπορόβνιακ, Γιασέρ Ρομέρο) με τον Δικέφαλο να αιφνιδιάζει τον αντίπαλο του στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στην υποδοχή και βρέθηκε γρήγορα σε μειονεκτική θέση (8-13) μειώνοντας κάποια στιγμή τη διαφορά (13-15, 17-19), αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε με άνεση το σετ. Στην έναρξη του β’ σετ ο Κυριακίδης άρχισε να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς, η υποδοχή του ΠΑΟΚ αποδιοργανώθηκε και με το σκορ να φτάνει στο 7-0 το σετ τελείωσε πριν καν αρχίσει, ενώ και στο τρίτο σετ οι παίκτες του Γιάτση συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στους υποδοχείς του Δικεφάλου και παράλληλα ο Χαριτωνίδης είχε δώσει πολύ καλύτερο ρυθμό στη δική του ομάδα. Μετά το 2-1 ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε στο σερβίς, αυτό το ρίσκο του βγήκε κι έτσι με πρωταγωνιστή τον Αρμενάκη μετέτρεψε το 5-3 σε 5-8, για να μην χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα.

Ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, ωστόσο δέχθηκε νέο σερί 0-4 (19-23) κι ο Δικέφαλος οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ η μάχη κράτησε μέχρι το 5-4, που έγινε 7-4 κι από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε τη διαφορά καταφέρνοντας να μειώσει όμως μέχρι τους δύο πόντους (8-6, 10-6, 10-8, 12-8, 12-10), αφού οι κίτρινοι δεν τους επέτρεψαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. «Είναι μια πολύ καλή νίκη, Είχαμε προβλήματα στο πρώτο σετ μέχρι να βρεθούν οι παίκτες με τον Χαριτωνίδη, αλλά από κει και πέρα είχαμε καλύτερο ρυθμό αφού κι ο Γιάννης παίζει πολύ με τους κεντρικούς με αποτέλεσμα να ανοίξουμε το παιχνίδι.

Θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει το ματς στο δ’ σετ, αλλά στο τάι μπρέικ αποδείξαμε την ανωτερότητα μας κι ότι δίκαια βρεθήκαμε στην 6η θέση», είπε ο Γιώργος Γιάτσης για να συμπληρώσει με νόημα: «Όλα αυτά ήρθαν σε μια δύσκολη χρονιά, όπου ο Άρης ήθελε αποτελέσματα και του το δώσαμε και με το παραπάνω κάνοντας χαρούμενο και τον κόσμο μας. Ο Άρης πιστεύω ότι είναι μια από τις πιο κερδισμένες ομάδες του πρωταθλήματος με τις αλλαγές που έγιναν κι ελπίζω αυτό να το χρησιμοποιήσει στο μέλλον». Από την πλευρά του ο Γιάννης Μέλκας παρά την ήττα δεν μπορούσε να έχει παράπονο από τους παίκτες του.

«Φεύγουμε από το φετινό πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι… Το πάλεψαν τα παιδιά, θέλαμε πολύ να προχωρήσουμε, αλλά υπήρχαν δυσκολίες και εδώ μέσα (στο Αλεξάνδρειο) είναι ακόμη πιο δύσκολο. Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί τηρουμένων των αναλογιών και των δυσκολιών που είχαμε ήταν καλή η χρονιά για τον ΠΑΟΚ».

Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 16 (14/29 επ., 2 άσοι, 60% υπ. – 43% άριστες), Ζέλιτς 12 (9/9 επ., 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2, Κιόσης 10 (7/8, 2 μπλοκ), Τζελάτης 26 (23/43 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 55% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (88% υπ. – 75% άριστες) / Μαυροβουνιώτης 1, Παλέντζας, Κυπριανός,

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 5 (4/4 επ., 1 άσο), Παπαϊακώβου 11 (11/22 επ.), Πλίκας 2, Παπαδημητρίου 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 54% άριστες), Ωρολογάς 12 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ. – 46% άριστες), Αρμενάκης 23 (21/40 επ., 3 άσοι), Αγγελλής -λ 50% – 43% άριστες) / Γεωργιάδης, Καρασαρλίδης, Ίλιτς 2, Ντίνας 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ)