Σκόραρε η Φροζινόνε… πανηγύρισε η Τζένοα (video)

Μπορεί να χρειάστηκαν να περάσουν επτά αγωνιστικές για να σημειώσει το πρώτο της γκολ στο Καμπιονάτο η Φροζινόνε, αλλά χαρά δεν είδε. Η Τζένοα πέρασε από το Μπενίτο Στίρπε επικρατώντας με 2-1 κι ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές με τον πρώτο σκόρερ μέχρι στιγμής του πρωταθλήματος τον Πολωνό Πιόντεκ (33’-36’) μετά από ισάριθμες ασίστ του Κουάμε.

Στο 40’ ο Σπόλι βρήκε σε διεκδίκηση το πόδι του Πιέριτσα και ο διαιτητής Σάκι, έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Τσιάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το πρώτο γκολ της Φροζινόνε στο πρωτάθλημα.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ του Τσιπσά βρήκε το κάθετο δοκάρι του Ράντου.

Στην επανάληψη, στο 72’ ο Κουάμε με σουτ έστειλε την μπάλα να βρει την ρίζα και των δύο κάθετων δοκαριών και να φύγει άουτ.

Η Φροζινόνε πίεσε, είχε κάποιες καλές στιγμές με Σάλαμον και Τσιπσά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, μένοντας στο βυθό της βαθμολογίας.