Πέρασε από τη Σύρο ο ΠΑΟ

Ο καλύτερος Παναθηναϊκός επέβαλε το νόμο του και στη Σύρο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-22) του Φοίνικα και δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου εξασφάλισαν την Τρίτη θέση της βαθμολογίας.
0
Παντελής Λώλης
13/03/2019 • 23:21
Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και στα τρία σετ κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο στο σκορ και με λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια να επικρατήσει του Φοίνικα ο οποίος έκλεισε τον αγώνα χωρίς τον Εβάντρο. Ο Βραζιλιάνος αποβλήθηκε στο 14-11 του 3ου σετ μετά από διαμαρτυρία του προς τον διαιτητή Αλέξανδρο Μυλωνάκη. Είχε προηγηθεί σερβίς του όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν άσσο μετά και από υπόδειξη του επόπτη για «μέσα» αλλά ο Μυλωνάκης πήρε πάνω του τη φάση και έδωσε «άουτ». Ο Βραζιλιάνος διαμαρτυρήθηκε, χτύπησε την σκάλα του πρώτου ρέφερι και αποβλήθηκε από τον αγώνα προκαλώντας αντιδράσεις στους γηπεδούχους.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Σύρο από τις 30 Ιανουαρίου 2010 και η πρώτη νίκη με 3-0 σετ στο νησί από τότε που ο Φοίνικας ανέβηκε στην Volley League. Επίσης είναι η πρώτη νίκη του φιλοξενούμενου μετά από 13 νίκες του γηπεδούχου στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Oι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 8 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς):
Φίλιο 8 (4/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 10 (10/14, 64%υπ., 36%αρ.), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (4/8επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Καϊσλασάλο 7 (5/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (6/12επ., 1 άσσος, 62%υπ., 19%αρ) / Βελούδης (λ. - 53%, 33%αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ. - 33%υπ., 11%αρ), Αδάμ 1 (1/2επ.), Μήλης 4 (3/5, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 5 (4/12, 1 μπλοκ, 41%υπ., 7%αρ), Πανταλέων 8 (5/6, 3 μπλοκ), Ράπτης 7 (4/10, 3 μπλοκ, 40%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 7 (6/11, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 64%υπ., 21%αρ.), Γαλλιώτος.
22/03/2019 • 07:20

Φαβορί Σάμροκ, Οσασούνα και Τουρκία. Γκολ στη Γλασκόβη!

Τον πρώτο λόγο έχουν απόψε οι φιλοξενούμενοι σε Αλβανία, Τενερίφη και το ματς του πρωταθλήματος Ιρλανδίας. Πιο ανταγωνιστικό το πνεύμα στη Γλασκόβη όπου η Ινβερνές θα πρέπει να δείξει αποτελεσματικότητα έτσι ώστε να κάμψει τις αντιστάσεις της Πάρτικ Θιστλ