Προβάδισμα η Πάλας

Το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας πήρε η Κρίσταλ Πάλας.

Το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας πήρε η Κρίσταλ Πάλας. Οι Λονδρέζοι νίκησαν δύσκολα με 1-0 την Κάρντιφ και απέκτησαν προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην έδρα των Ουαλών.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης του “Σέλχαστ Παρκ” και νικητήριο για την Πάλας σημείωσε ο Γκάρντνερ με κεφαλιά δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Κάρντιφ πίεσε την αντίπαλό της στην επανάληψη, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Στον άλλο, σαφώς σπουδαιότερο ημιτελικό της διοργάνωσης, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται τη Λίβερπουλ την Τετάρτη (11/1) στο “Εμιρέιτς”. Οι επαναληπτικοί είναι προγραμματισμένοι για τις 24 και 25 Ιανουαρίου.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Ράματζ, Γκάρντνερ, ΜακΚάρθι, Αμπρόουζ, Γέντινακ, Ντίκγκατσοϊ, Παρ, Μάρτιν (76′ Σκάνελ), Μάρεϊ, Ζάχα (90′ Ίστερ)

ΚΑΡΝΤΙΦ: Χίτον, Τέιλορ, Χάντσον, Τέρνερ, ΜακΝότον (66′ Μπλέικ), Γουίτιγχαμ, Κάουι, Γκούναρσον, Ρολς, Μίλερ, Μέισον (74′ ΜακΦέιλ)