Σούπερ Ρεϊνάλντο, 3-0 ο Φοίνικας (video)

Με κορυφαίο τον Βραζιλιάνο Ρεϊνάλντο ο Φοίνικας με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας 3-0 σετ (25-19, 25-12, 25-22) και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.
0
Παντελής Λώλης
08/03/2017 • 22:50
Φοίνικας - Ηρακλής Χαλκίδαςς

Ο Ντούσκο Νίκολιτς χρησιμοποίησε τελικά τον Μίγια Μρντακ αλλά δεν επιβαρύνθηκε στην επίθεση. Το βάρος σήκωσε με επιτυχία ο Βραζιλιάνος ακραίος Ρεϊνάλντο που σημείωσε 20 πόντους και την υποδοχή ο Δημήτρης Εφραιμίδης. Ηρωική εμφάνιση και από τον Δημήτρη Ζήση που αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό αλλά με βάση την τακτική «κρύφτηκε» από τους συμπαίκτες του. Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 33 βαθμούς αλλά η 4η θέση θα είναι δύσκολη υπόθεση καθώς έχει να δώσει αγώνες με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε κακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ και όταν μπήκε στον αγώνα στο 3ο σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρότι έχανε με 16-13, προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ τελείωσε τον αγώνα με 3-0. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσσος), Χήρας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Ρεινάλντο 20 (13/25 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ 85% υπ - 46% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -42% άριστες), Τουράνιανιν 10 (5/8 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Σζάρεκ, Κουμιώτης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Κανελλος 1 (1/1 επ), Ντίνας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 4 (4/14 επ, 50% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 7 (7/12 επ, 41% υπ - 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 46% υπ -23% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος 2 (2/4 επ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (1/2 επ).
20/08/2019 • 08:42

Τα αουτσάϊντερ δίνουν ρυθμό σε Λευκωσία, Σέφιλντ και Σουίντον

Ο Άγιαξ είναι το φαβορί στην Κρήτη αλλά ο ΑΠΟΕΛ είναι η ομάδα με το πείσμα που θα τρέξει για να διεκδικήσει, κι ότι βγει. Πιο επιφυλακτικό το ματς στην Ρουμανία. Σε άλλο πνεύμα με προοπτική παραγωγικότητας στο Σέφιλντ και το γήπεδο της Ντέρμπι Κάουντι