Φουλ επίθεση ο ΠΑΟ, 3-0 την Παναχαική (video)

Στην πρεμιέρα του Αργεντινού Γκονζάλες και μπροστά στους φανατικούς του φίλους στην Κυψέλη, ο Παναθηναικός έπαιξε φουλ επίθεση κόντρα στην Παναχαική την οποία νίκησε άνετα και επιβλητικά με 3-0 σετ (25-17, 25-16, 25-18).
0
Παντελής Λώλης
30/10/2016 • 20:25
Παναθηναϊκός βόλεϊ

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου, από την οποία έλειπε και πάλι ο Κουβανός Μελγκαρέχο (πρόβλημα στους κοιλιακούς), ήταν εκπληκτική επιθετικά (60% αποτελεσματικότητα), είχε συνοχή στο μπλοκ (11-2) και δυνατό σερβίς (7-3) που δημιούργησε ρήγματα στην ανεμική υποδοχή των Πατρινών. Κορυφαίος σκόρερ των πρασίνων ήταν ο Σέρβος Τσίροβιτς με 14 πόντους, ο Γκονζάλες πρόσθεσε 11 και ο Πανταλέων με αρκετή δουλειά στο φιλέ είχε 10 με 4 μπλοκ και 3 άσσους.

Ήταν το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες για το "τριφύλλι", ενώ η Παναχαική έμεινε και πάλι χωρίς πόντο και σετ με τον Νίκο Ρουμελιώτη να προσπαθεί στην κακή μέρα της ομάδας του, έχοντας 13 πόντους.  Ένταση δημιουργήθηκε στο 17-14 του 3ου σετ όταν ο Νίκος Ρουμελιώτης είπε πως έχει δύσπνοια από καπνογόνο που είχαν ανάψει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ένα σετ νωρίτερα. Ο αγώνας διακόπηκε για μερικά λεπτά και ξεκίνησε πάλι με πόντο του αρχηγού της Παναχαϊκής που μείωσε το σκορ 17-15, αλλά στη συνέχεια ο Τσίροβιτς με δύο πόντους άνοιξε και πάλι τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος):
Μαρούλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 40% άριστες), Τσίροβιτς 14 (13/22 επ, 1 άσσος, 63% υπ - 38% άριστες), Γκονζάλες 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (3/4 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 50% υπ - 25% άριστες).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Συνοδινός):
Ρεκ 5 (5/9 επ), Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Σορμάζ 4 (1/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ - 17% άριστες), Μπαράχας 6 (5/12 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 40% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 13 (13/26 επ), Βλαχοστάθης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 35% υπ - 29% άριστες), Ιτάλο (λ), Κοτσιλιάνος, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ), Κωστόπουλος
23/07/2019 • 08:39

Ματς έντονων προκλήσεων σε Τσεχία, Ολλανδία και το Λιγκ καπ Σκωτίας

Δύσκολο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ και σε μια έδρα έντονης πίεσης για κάθε φιλοξενούμενο. Καλά παιχνίδια περιμένουμε, νωρίς στην Σαϊτάμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Τσέλσι και πιο αργά στο Αϊντχόφεν