Break και τώρα… Ρωσία! (video)

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν πέρασε με 92-80 από το «Παλάου Μπλαουγκράνα» κόντρα στη Μπαρτσελόνα στην παράταση και οδηγεί τη σειρά σε πέμπτο ματς μπροστά στο κοινό της πλέον.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα καθοδηγούμενη από έναν εξαιρετικό Ράντολφ (28 πόντοι με τους 10 στην παράταση!), κατάφερε να «πατσίσει» την ήττα στο δεύτερο παιχνίδι του Κράσνονταρ, να ισοφαρίσει σε 2-2 και πλέον να έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία παίρνοντας το ροζ φύλλο και μαζί την πρόκριση για το Βερολίνο στο παιχνίδι της Μεγάλης Τρίτης.

Εξαιρετικός Ναβάρο, κράτησε την ομάδα του ζωντανή στέλνοντας με προσωπική προσπάθεια το ματς στην παράταση, αλλά εκεί οι Ρώσοι ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους 16-4 έφτασαν –εν τέλει- με άνεση στη νίκη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την Κούμπαν να ξεφεύγει μέχρι 5-6 πόντους αλλά τη Μπαρτσελόνα πάντα να επιστρέφει. Παίζοντας καλή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά 60-56 αλλά η Κούμπαν απάντησε και προσπέρασε (65-71). Το ματς οδηγήθηκε στις βολές στο φινάλε και εκεί η Μπαρτσελόνα βγήκε κερδισμένη αφού με φοβερή προσπάθεια του Ναβάρο μπροστά στον Ράντολφ, ισοφάρισε σε 76-76 με τον Ντιλέινι να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Οι δέκα πόντοι του Ράντολφ που την έβαζε… όπως ήθελε στην παράταση, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα, που χωρίς καρδιοχτύπι έφτασε στο τελικό 80-92 και έστειλε τη σειρά σε σπουδαίο φινάλε και πέμπτο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76, 82-92 (παράταση)

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 9 (1), Ρίμπας, Αμπρίνες 7 (1), Ναβάρο 19 (2), Σατοράνσκι 10, Σάμιουελς 4, Όλεσον, Αρόγιο, Περπέρογλου 13 (2), Τόμιτς 18.

Λοκομοτίβ Κούμπαν: Ντιλέινι 15 (2), Σίνγκλτον 14 (2), Ράντολφ 28 (3), Ντρέιπερ 4, Κλαβέρ 17 (1), Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 10 (2), Ζούμπκοφ 2, Μπρόκχοφ.