Ποιοτικά ανώτερος ο Προμηθέας

Ο Κολοσσός κατάφερε να κάνει το καλύτερο επιθετικό παιχνίδι της σεζόν, όμως και πάλι δεν τα κατάφερε, αφού ο Προμηθέας έφτασε ακόμα πιο ψηλά. Τελικό σκορ στην Πάτρα 101-95, με τους Ροδίτες να μένουν χαμηλά στην βαθμολογία και να νοιώθουν πλέον την κατάσταση να δυσκολεύει.

Ο Προμηθέας αφοσιώθηκε στα επιθετικά του καθήκοντα και ο Κολοσσός βρήκε πεδίο δράσης επιθετικά. Όσο όμως κι αν προσπαθούσαν οι Ντιγκς, Μπράουνινγκ και Κάρτερ, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν αρκούσε για να τους οδηγήσει σε αυτό το… μεγάλο διπλό.

Από την άλλη ο Προμηθέας, δεν κουράστηκε, δεν ζορίστηκε, έκανε ακριβώς ότι έπρεπε να κάνει για να φτάσει σε μια ακόμα νίκη. Ο Γιατράς χρησιμοποίησε τους 11 από τους  12 παίκτες που είχε στην διάθεσή του, ενώ ο Χολ ξεχώρισε τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους και 11 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ ακόμα και στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όμως, οι γηπεδούχοι αρκούσε να παίξουν δύο λεπτά καλή άμυνα για να καθαρίσουν τον αγώνα. Σε γενικές γραμμές η ομάδα της Πάτρας πήρε ένα παιχνίδι χωρίς να είναι καλή στο μισό του γηπέδου που έπαιζε άμυνα, αλλά η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, φάνηκε ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Προμηθέας (Γιατράς): Κασελάκης 10(2), Μέιερ 17(3), Χολ 20(5), Παρκς 16, Μπράουν 16, Σαλούστρος 2, Γκίκας, Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 8(2), Έλις 6.

Κολοσσός (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 9, Τσούπκοβιτς 12(1), Δημάκος 12(2), Ντιγκς 18(2), Κάρτερ 15(3), Γεωργαλής, Αγγελάκος, Μπράουνινγκ 22(2), Πίνκστον 7.