Σκότωσε την πρώην του ο Ρόντο (photo)

Ο Ραζόν Ρόντο ευστόχησε στην εκπνοή της αναμέτρησης και χάρισε τη νίκη 129-128 στους Λος Άντζελες Λέικερς, μέσα στην έδρα της πρώην ομάδας του, των Μπόστον Σέλτικς.

Ο Ραζόν Ρόντο ευστόχησε στην εκπνοή της αναμέτρησης και χάρισε τη νίκη 129-128 στους Λος Άντζελες Λέικερς, μέσα στην έδρα της πρώην ομάδας του, των Μπόστον Σέλτικς. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε double double με 17 πόντους και δέκα ασίστ και έκλεψε την παράσταση από τον Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε triple double με 28 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και δώδεκα ασίστ, σε 37,44 λεπτά συμμετοχής. Στους 25 πόντους ο Κάιλι Κούζμα και στους 17 ο Ζαβάλ Μακ Γκι.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Κάιρι Ίρβινγκ σημείωσε 24 πόντους σε 35,47 λεπτά συμμετοχής. Double double από τον Τζέισον Τατούμ με 22 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 20 πόντους ο Ντάνιελ Τις, στους 19 ο Τέρι Ρόζιερ και στους 18 ο Τζέιλεν Μπράουν. Αυτή ήταν η 28η εφετινή νίκη των “λιμνανθρώπων” σε σύνολο 55 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (28-27), ενώ οι “Κέλτες” γνώρισαν την 20η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 55 αναμετρήσεων (35-20).

Οι πόντοι:

Σέλτικς: Τατούμ 22, Μόρις 3, Χόρφορντ 12, Σμαρτ 6, Ίρβινγκ 24, Χέιγουορντ 3, Μπράουν 18, Ρόζιερ 19, Τις 20,

Λέικερς: Τζέιμς 28, Κούζμα 25, Μακ Γκι 17, Ίνγκραμ 11, Ρόντο 17, Κάλντγουελ Πόουπ 17, Στέφενσον 14