Εύκολη πρόκριση με ρεκόρ για Φέντερερ

28/05/2014 • 17:43

Ο Ρότζερ Φέντερερ δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο κόντρα στον Σβάρτσμαν και πήρε άνετη νίκη με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-4). Έτσι, ο Ελβετός έγραψε ιστορία αφού έγινε ο πρώτος τενίστας που έχει πάνω από 60 νίκες σε καθένα απ' τα τέσσερα γκραν σλαμ!

Ο Φέντερερ δείχνει ότι μπορεί να φτάσει ψηλά στο φετινό γαλλικό Όπεν, πιάνοντας αρκετά καλά επίπεδα απόδοσης σε ορισμένα σημεία της αναμέτρησης.

Ο «RF» είχε ως «όπλο» του το δυναμικό του μπάκχαντ και έτσι κατάφερε να πάρει άνετα το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Σβάρτσμαν ανέβασε την απόδοσή του και προσπάθησε να «τρέξει» τον Φέντερερ αλλά ο Ελβετός δεν έπεσε στην παγίδα του αντιπάλου του και με αρκετά καλά χτυπήματα τόσο στις γωνίες όσο και στο ταφ κατάφερε να πάρει και το δεύτερο σετ με 6-4.

Το τρίτο και τελευταίο σετ είχε τυπικό περισσότερο χαρακτήρα αφού ο Σβάρτσμαν παρέδωσε ουσιαστικά τα «όπλα» περιμένοντας απλά να τελειώσει το παιχνίδι. Πάρα ταύτα, ο Σβάρτμαν κατάφερε να πάρει τέσσερα γκέιμς αλλά δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Φέντερερ.

Έτσι, ο Ελβετός θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Ρώσο Τουρσούνοφ, ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 32 της παγκόσμιας κατάταξης αυτή τη στιγμή.

24/04/2019 • 07:59

Ντέρμπι λεπτομερειών σε Μιλάνο, Βρέμη. Φαβορί "Σίτι", Σάλτσμπουργκ και Φέγενορντ

Σε ασυνήθιστες συνθήκες το ντέρμπι του Μάντσεστερ, πολύ πιο ανταγωνιστικά τα ματς κυπέλλου σε Μιλάνο και Βρέμη. Στην Ισπανία οι φιλοξενούμενοι είναι σε θέση να συμβάλλουν στην παραγωγικότητα των αναμετρήσεων της Μαδρίτης και της Λεβάντε με την Μπέτις