Επιστροφή στις νίκες για Κολοσσό (video)

Ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 60-54 και πρόσθεσε στη συλλογή του ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 60-54 και πρόσθεσε στη συλλογή του ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα. Οι νησιώτες μετρούσαν μία νίκη -αυτή επί του Αρη (76-70)- στα τελευταία τους πέντε παιχνίδια, όμως κατάφεραν να αυξήσουν τις επιτυχίες τους “αναγκάζοντας” τους Πατρινούς στην τρίτη τους ήττα  στις τελευταίες τους 9 αγωνιστικές. Οι άλλες δύο ήταν από Αρη και Ολυμπιακό…

Το νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων στο παιχνίδι τους κράτησε χαμηλά στο σκορ. Οι κακές επιλογές στην επίθεση και παράλληλα η αστοχία δεν επέτρεψε σε κανέναν να πάρει διαφορά ασφαλείας και να μπει σε θέση οδηγού του ματς.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες βρήκαν ρυθμό και ξεκίνησαν να συνδέονται πιο εύκολα με το αντίπαλο καλάθι. Ο Κολοσσός με επί μέρους σκορ 13-5 μετέτρεψε το 11-13 σε 24-18, όμως οι Πατρινοί απάντησαν με σερί 7-0  και πλησίασαν στο καλάθι (24-22). Οι φωνές του Αρη Λυκογιάννη “ξύπνησαν” τους παίκτες, οι οποίοι φρόντησαν να πάνε στα αποδυτήρια με πέντε πόντους διαφορά (31-26).

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 (43-33), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και πλησίασαν στο σκορ (46-41). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός οδηγούσε και ο Απόλλωνας κυνηγούσε. Ενα στείρο πεντάλεπτο για τους Πατρινούς τους άφησε λίγο πίσω, όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα “ροκάνισαν” τη διαφορά (56-52). Στα δύο εναπομείναντα λεπτά οι νησιώτες διαχειρίστηκαν ψύχραιμα το προβάδισμα και επέστρεψαν στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 46-41, 60-54

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Α.Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Μανωλόπουλος 12, Ντέϊβις 11, Λίντεν 3, Ρέλεφορντ 6, Αχονεν 2, ΜακΓκι 10, Λιούϊς 7, Σαλούστρος 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κ.Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Βεργίνης 10, Πάλμπλαντ 8, Τζαουάρα 2, Μέϊερ 12, Σάντλερ 9, Γουντς 6.