Νικητής ο Παναθηναϊκός, αξιόμαχη η Καβάλα

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είδε την Καβάλα να αντιστέκεται για 32΄ και να τον πιέζει, αλλά με συγκέντρωση, καλή άμυνα και αποδοτική επίθεση να πάρει εκδίκηση για την ήττα του στην Καλαμίτσα. Νίκησε με 93-71 στο ΟΑΚΑ, με τους Βουγιούκα, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους, Περπέρογλου και Διαμαντίδη να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων και πλέον περιμένει πάλι την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος την Παρασκευή (17/2, 19:00).

Καθόλου δεν άρεσαν στον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς τα όσα είδε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Κυρίως η άμυνα που έπαιξαν οι Μάριτς και Τσαρτσαρής πάνω στον Πάτρικ Ο’ Μπράιαντ, ο οποίος έκανε άνω κάτω τη ρακέτα του Παναθηναϊκού. Σημειώνοντας μέσα σε έξι λεπτά 9 πόντους και με τη συμβολή και του Τέιλορ οδήγησε την Καβάλα στο 6-18, με τον Μάριτς να σκοράρει -δύσκολα- από πλευράς γηπεδούχων. Από εκεί και πέρα όμως και με τον Βουγιούκα να παίρνει τη θέση του Αυστραλού σέντερ και τον Γιασικεβίτσιους να του βγάζει πάσες, αλλά και να παίρνει και προσπάθειες, το «τριφύλλι» ανέκαμψε.

Οι δυο τους το οδήγησαν σε επιμέρους σκορ 15-6 (21-24, 10΄) και μετά και με τη βοήθεια του Καϊμακόγλου, προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (28-24, 12΄). Οι «αργοναύτες» δεν τα παράτησαν όμως, παρά το γεγονός ότι ο Ο’ Μπράιαντ παρέμενε στον πάγκο, καθώς είχε χρεωθεί και τεχνική ποινή, η οποία του κόστισε το 4ο φάουλ του. Με τον Κοστόφ να βρίσκει ευκαιρίες για τρίποντα κοιτούσαν στα μάτια τους παίκτες του Ομπράντοβιτς (39-38, 17΄). Στο μεταξύ είχε επιστρατευθεί πάλι ο Διαμαντίδης, ο οποίος μοίρασε έξι ασίστ και με 5 πόντους, παρείχε σημαντική βοήθεια, προτού ξαναπάει στον πάγκο για να ξεκουραστεί. Ο Τέιλορ είχε φτάσει τους 11 πόντους και ο Σίμτσακ ήταν αυτός που στεκόταν πια στο… πλευρό του, αλλά Σάτο, Περπέρογλου και Καλάθης διατήρησαν τους «πράσινους» μπροστά στο ημίχρονο (46-42).

Ο Λόγκαν πέρασε στο παρκέ και παρέα με τον Βουγιούκα, ανέλαβαν να ολοκληρώνουν τις επιθέσεις του Πρωταθλητή Ελλάδος (56-47, 25΄). Ο Αμερικανός έκανε και το 59-49, πηγαίνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους, αλλά η Καβάλα, από την πλευρά της, «απάντησε». Με Τέιλορ, Αγγελόπουλο και Σίμτσακ έκανε ένα 0-10 σερί και ξαναέφερε το ματς στα ίσα (59-59, 28΄). Οι φώνες του «Ζοτς» αφύπνισαν τους παίκτες του και ακολούθησε ένα 7-0 με προσωπικούς πόντους του Γιασικεβίτσιους (66-59). Στο τάιμ άουτ η ερώτηση του Σέρβου προς τους παίκτες του ήταν «ξέρετε πόσα τρίποντα έχει βάλει ο Αγγελόπουλος;». Ο Καϊμακόγλου έδωσε τη σωστή απάντηση (σ.σ. 3 στα 4) και ο Ομπράντοβιτς ζήτησε να το ακούσουν αυτό οι συμπαίκτες του και κάποιος να τον μαρκάρει επιτέλους. Το δεκάλεπτο έληξε με 68-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καϊμακόγλου και ο Περπέρογλου… ανταγωνίζονταν τους περιφερειακούς της Καβάλας και δη τους Σίμτσακ και Κοστόφ (79-68, 35΄). Το παιχνίδι είχε πάρει το… δρόμο του και πλέον οι «πράσινοι» χωρίς άγχος είχαν πάρει «ανάσες», έχοντας αυξήσει τη διαφορά στο σκορ (86-70, 37΄). Ο Ο’ Μπράιαντ αν και είχε επιστρέψει στο παρκέ, δε μπορούσε να κάνει κάτι απέναντι στον οργανωμένο -πια- Παναθηναϊκό. Ο τελευταίος υποχρέωσε τους «αργοναύτες» σε πολλά λάθη και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 93-71, καθώς ο Καϊμακόγλου συνέχιζε να βρίσκει στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 46-42, 68-61, 93-71

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 8, Περπέρογλου 13(3), Λόγκαν 6, Σάτο 3(1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10(2), Βουγιούκας 15, Καλάθης 3, Καϊμακόγλου 15, Γιασικεβίτσιους 16(1).

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Αράπης 1, Αγγελόπουλος 12(1), Τέιλορ 16(2), Στεφανίδης, Γεωργάκης 2, Κοστόβ 11(3), Καραποστόλου 6(2), Σίμτσακ 10, Ο’ Μπράιαντ 11.