Διαστημική Αϊντχόφεν... διέσυρε την Ουτρέχτη (video)

Άκης Κουζούλης
24/09/2017 • 17:06
Eπτάρα η PSV.
Υγιεινό περίπατο έκανε η Αιντχόφεν εκτός έδρας απέναντι στην Ουτρέχτη την οποία…σκόρπισε στους επτά ανέμους, με το βαρύ 7-1.

Η ομάδα του Φιλίπ Κοκού που παρατάχθηκε με 5-3-2 όσο και να ακούγεται παράδοξο δεν ξεκίνησε τόσο καλά όσο μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι παράχθηκαν με 4-4-2, με διαμάντι στο κέντρο και φάνηκε πως είχαν διάθεση να απειλήσουν, να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη.

Μόλις στο ένατο λεπτό ο Ντρεσέ σημάδεψε στο δοκάρι και τρία λεπτά αργότερα ο Μπεϊμπέκ απείλησε εκ νέου την εστία του Ζουτ.

Ενώ η Ουτρέχτη είχε τον έλεγχο και την κατοχή, ο Λοκάντια νίκησε τον Γιένσεν στο 15 για να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα του Τεν Χαγκ, αντέδρασε και στο 20ο λεπτό σε ανατροπή του Λουκάσεν Μπεϊμπέκ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Από την λευκή βούλα ο Λαμπιάντ ευστόχησε για να φέρει το ματς στα ίσα. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Περέιρο Λόπες, πίεσε Φαν Ντε Στρέεκ, έκλεψε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και αφού έκανε την κούρσα την έστρωσε στον Λοσάνο που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο, η Αιντχόφεν μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη εν αντιθέσει με την Ουτρέχτη που περιορίστηκε σε ρόλο…κομπάρσου.

Στο 49 ο Λοκάντια, που ήταν ο κορυφαίος του ματς, έκανε το 3-1 και στο 68 ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 κάνοντας εύκολο το έργο των συμπαικτών του.
Στο 74, ο Μπρενέτ ανατράπηκε από τον Μπράφχαιντ και από τη λευκή βούλα ο Φαν Χίνκελ έκανε το 5-1. Η ήδη δύσκολη κατάσταση για την Ουτρέχτη έγινε ακόμη πιο δύσκολη στο 84.

Ο Τρουπέ ανέτρεψε τον Λοσάνο με τον άρχοντα του αγώνα να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Ο Λοκάντια δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το 6-1 με το τέταρτο προσωπικό του γκολ!
Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, όπως είναι λογικό, ο ρυθμός έπεσε και οι ευκαιρίες λιγόστεψαν. Ο Μπέργκβιν που είχε περάσει ως αλλαγή στο 80, με σπουδαία ατομική προσπάθεια και αφού απέφυγε όποιον βρέθηκε στον δρόμο του, ακόμη και τον τερματοφύλακα, έγραψε το τελικό 7-1!

Δοκιμασίες για θεωρητικά φαβορί σε Τορίνο, Γλασκόβη και Νόριτς

Η Ρόμα. η Γκλάντμπαχ η Λιντς και η Νόριτς φαντάζουν ως τα μεγάλα φαβορί σήμερα σε αναμετρήσεις όπου οι αντίπαλοί τους κάθε άλλο παρά το ρόλο του κομπάρσου θέλουν να παίξουν! Στην διαχερίση της κούρασης πιθανόν να έχουμε ανατροπές δεδομένων σε Τορίνο, Γλασκόβη