Επέστρεψε με εύκολη νίκη στην κορυφή η Αϊντχόφεν (video)

Στην κορυφή της Eredivisie επέστρεψε η Αϊντχόφεν, μετά την εύκολη νίκη της στο «Φίλιπς Στάντιον» επί της Τσβόλε με σκορ 4-0.
Μιχάλης Κατσαφάδος
04/04/2019 • 21:43
Άνετη νίκη για την πρωταθλήτρια Ολλανδίας
Στην κορυφή της Eredivisie επέστρεψε η Αϊντχόφεν, μετά την εύκολη νίκη της στο «Φίλιπς Στάντιον» επί της Τσβόλε με σκορ 4-0. Αυτή ήταν η 13η εντός έδρας νίκη σε 14 παιχνίδια (έχει και μία ισοπαλία) για την πρωταθλήτρια Ολλανδίας και η 9η συνεχόμενη απέναντι στην Τσβόλε, ανεξαρτήτου έδρας.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Φαν Μπόμελ, ήταν ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, ο Λουκ Ντε Γιόνγκ.

Ο αρχηγός της Αϊντχόφεν, πέτυχε 2 γκολ, στο 24ο λεπτό, όταν και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και στο 76΄, όταν έγραψε το 3-0. Και τα 2 γκολ με ισάριθμες κεφαλιές μετά από εκτελέσεις κόρνερ.

Ο Ντε Γιόνγκ, με τα δύο αυτά τέρματα έφτασε συνολικά τα 24 στο πρωτάθλημα. Το καλύτερο τέρμα της αναμέτρησης πάντως το πέτυχε ο Μπέρχβαϊν, όταν έγραψε το 2-0 στο 62΄με υπέροχη ατομική προσπάθεια.
Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με πολύ όμορφη κεφαλιά, ο νεαρός Μάλεν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τους 70 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Φαν Μπόμελ, στους 68 είναι ο Άγιαξ, με 6 αγωνιστικές να απομένουν.

19/08/2019 • 08:14

Δοκιμασίες υψηλών απαιτήσεων για Γιουνάϊτεντ, Μπόντο Γκλιμτ

Δε θα είναι εύκολο το πέρασμα της Γιουνάϊτεντ από το γήπεδο της Γουλβς. Το βαθμολογικό κίνητρο καθιστά φαβορί την Χόνκα και την Μπόντο Γκλιμτ ενώ στην Ισλανδία, η KR δείχνει πολύ πιο δυνατή στο τοπικό ντέρμπι του Ρέϊκιαβικ αλλά χρειάζεται ουσία για τη νίκη