«Χάρισε» τον βαθμό η Γρανάδα

Η Γρανάδα παρά το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε από το 28’, κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 82’, όμως το αυτογκόλ του Μιγκέλ Λόπεθ χάρισε τον βαθμό (1-1) στην Εσπανιόλ, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής.

Αν και το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Γρανάδα, αφού στο 28’ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπαράλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δεν το έβαλε κάτω και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους ανοίγοντας το σκορ με τον Ροτσίνα.

Στην επανάληψη, η Εσπανιόλ όπως ήταν αναμενόμενο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και έκλεισε τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο. Τελικά, η πίεση της απέφερε καρπούς στο 82’, όταν έπειτα από σέντρα του Πέρες από αριστερά, ο Μιγκέλ Λόπεθ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.