ΒαρδΆΡΗΣ, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Φύσηξε ΒαρδΆΡΗΣ στην Α1 γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε σκόνη και θρύψαλα τον Παναθηναϊκό, τον νίκησε με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 28-26) στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην τετράδα.

Φύσηξε ΒαρδΆΡΗΣ στην Α1 γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε σκόνη και θρύψαλα τον Παναθηναϊκό, τον νίκησε με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 28-26) στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην τετράδα. Στο πρώτο σετ, ο Άρης στο 13-14 «έχασε» την Γκάνο, η οποία χτύπησε τον ώμο της στο τερέν στην προσπάθειά της να βγάλει άμυνα στο επιτυχημένο πλασέ της Τσίμα. Ο Παναθηναϊκός με μικρό σερί (από τα σερβίς της Παπαδοπούλου) πέρασε 16-17 αλλά το άουτ της Νομικού διαμόρφωσε το 17-17. Το μπλοκ του Άρη έκλεισε καλά τα άκρα του αντιπάλου με αποτέλεσμα το 21-18. Η Καετάνο πήρε επίθεση για το 23-20 και η ίδια τέλειωσε το σετ με 25-22 (1-0).

Στο δεύτερο σετ και πάλι οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα μέσα του σετ. Μια επίθεση της Καλανταρίδου και ο άσος της Κούση έκαναν το 18-16. Ο κόουτς των «πρασίνων» ανακάτεψε την τράπουλα (διπλή αλλαγή στο 18-17 με Νομικού-Παπαδοπούλου αντί Μερτέκη-Κουτουξίδου που έκλεισε στο 21-18) αλλά πιο ψύχραιμες οι γηπεδούχες διατηρούσαν προβάδισμα με τον Άρη να κάνει το 2-0 σετ με 25-20.

Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το ανατρεπτικό φινάλε ήταν το τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να αντιδράσει και να «χτίζει» δυο φορές στο σετ μεγάλες διαφορές στο 6-11 και στο 12-17. Ο Άρης «απάντησε» και τις δυο φορές ενώ παρά την απουσία της Γκάνο, το κέντρο του του έδωσε σημαντικές βοήθειες.

Οι «πράσινες» με τη Μόλναρ έκαναν το 20-22 ενώ είχαν δικό τους το πρώτο σετ μπολ 22-24 (Πήττα χρεώθηκε με φιλέ). Η Καετάνο «έσπασε» το πρώτο σετ μπολ αλλά η Κωνσταντινίδου έβαλε και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό με 24-25, η Πήττα «έσπασε» το δεύτερο αλλά και το τρίτο σετ μπολ με τον Άρη να έχει τη δική του ευκαιρία στο 27-26 (διπλή μπαλιά Κουτουξίδου) και πάλι η νεαρή Πήττα από τη θέση του σερβίς έδωσε τη λύση παίρνοντας τον άσο για το 28-26.

Δ. Σολκίδης: «Μας έδωσε το δικαίωμα ο ΠΑΟ»

Στον κακό Παναθηναϊκό στάθηκε ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Σολκίδης: «Το πιστεύαμε ότι στη δική μας καλή μέρα και στη αντίστοιχη μέτρια ημέρα του ΠΑΟ μπορούσαμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι μας έδωσε δικαίωμα ο ΠΑΟ, αλλά κι εμείς κάναμε ένα από τα καλύτερα μας παιχνίδια. Πήραμε τρεις σημαντικούς βαθμούς που πλέον μας αναγκάζουν να διεκδικήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις την τετράδα. Αφιερώνουμε τη σημερινή μας νίκη στην Κέισι Γκάνο, ο τραυματισμός της οποίας ήταν ένα μεγάλο σοκ, αλλά ελπίζω να γυρίσει γρήγορα κοντά μας».

Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του κόουτς του Παναθηναϊκού Γιώργου Ρούση. «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Εμείς από την πλευράς μας σήμερα κάναμε μια πολύ κακή εμφάνιση. Κάναμε ασυνήθιστα πολλά λάθη και σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση του Άρη ήρθε αυτή η ήττα. Από τη στιγμή που τραυματίστηκε η Γκάνο θεωρητικά ο αγώνας έπρεπε να τελειώσει υπέρ μας, αλλά συνέβη το ακριβώς αντίθετο».

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 4 (3/5 επ., 1 άσο), Τυφλιώρη 9 (4/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 15 (14/30 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γκάνο 1 (0/10 επ., 1 άσο), Καλανταρίδου 12 (12/30 επ., 67% υπ. – 56% άριστες), Τσομπανίδου 6 (5/8 επ., 1 άσο), Γκάνο 1 (1/6 επ.), Ιακωβίδου -λ (54% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ, Κούση, Πίττα 3 (2/2 επ., 1 άσο), Γουγούση 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κωνσταντινίδου 9 (9/14 επ.), Νομικού 1 (1/8 επ.,), Κουτουξίδου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 6 (6/11 επ., 42% υπ. – 17% άριστες), Τσίμα 22 (18/37 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 30% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Μερτέκη 8 (6/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).