Ακόμα πιο κοντά στο ρεκόρ!

Οι Γουόριορς επικράτησαν με 102-94 επί της Ουάσινγκτον για την 67η φετινή νίκη τους στο ΝΒΑ, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο το καλύτερο ρεκόρ όλων των εποχών σε κανονική περίοδο.

Οι πρωταθλητές, με ρεκόρ 67-7, χρειάζονται έξι νίκες στα εναπομείναντα οκτώ παιχνίδια για να καταρρίψουν το 72-10 των Σικάγο Μπουλς της σεζόν 1995-96. Ήδη πάντως με την 67η νίκη ισοφάρισαν το περσινό τους ρεκόρ και με την επόμενη επικράτηση θα βελτιώσουν την καλύτερη επίδοση στην ιστορία τους.

Για άλλη μία φορά για τους νικητές ξεχώρισε ο Στεφ Κάρι με 26 πόντους, ευστοχώντας έξι φορές σε σουτ τριών πόντων. Ο σούπερ σταρ των «πολεμιστών» έχει φτάσει ήδη τα 356 τρίποντα φέτος και έχει ακόμα οκτώ παιχνίδια για να φτάσει τα 400.

Στα άλλα ματς, ξεχώρισε το 98-96 του Σικάγο μέσα στην έδρα της Ιντιάνα, με τον Μπάτλερ να κρίνει το ματς τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ενώ το Ορλάντο συνέτριψε το Μπρούκλιν με 139-105, με τους φιλοξενούμενους να δέχονται τους περισσότερους πόντους σε ένα παιχνίδι στην ιστορία τους.