Μετέτρεψε σε πάρτι το ντέρμπι η Αούστρια (video)

Η Αούστρια Βιέννης μετέτρεψε σε πάρτι το ντέρμπι κόντρα στη Ραπίντ, την οποία διέλυσε 6-1.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής έλαβε χώρα το ιστορικότερο ντέρμπι της Αυστρίας με τους γηπεδούχους να είναι καταιγιστικοί. Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό ο Σοϊσένγκερ αλλά επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Πότσμαν.

Στο 33ο λεπτό άλλαξαν οι αρριθμητικές ισορροπίες με τον Λιούμπισιτς να αποβάλλεται σωστά και κάπου εκεί άρχισε ο κατήφορος για τη Ραπίντ. Ο Γέγκο έκανε το 2-1 στο 35ο λεπ΄το, ο Μόνσαιν σκόραρε για το 3-1 δύο λεπτά αργότερα και πριν κλείσει το ημίχρονο στο 42ο λεπτό ο Κλάιν πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 4-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλα δύο γκολ, με τον Μπάρατς να πετυχαίνει αυτογκόλ στο 57ο λεπτό ενώ το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Τούργκεναμ στο 78ο λεπτό.