Ανατροπή παραμονής για τη Βιγιαρεάλ

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε με 2-1 της Μάλαγα και απομακρύνθηκε επτά βαθμούς από την «κόκκινη γραμμή», έξι αγωνιστικές πριν το τέλος της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε με 2-1 της Μάλαγα και απομακρύνθηκε επτά βαθμούς από την «κόκκινη γραμμή», έξι αγωνιστικές πριν το τέλος της Πριμέρα Ντιβισιόν. Οι φιλοξενούμενοι, που υποχώρησαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προηγήθηκαν στο 65′ με γκολ του άλλοτε παίκτη της Βιγιαρεάλ, Σάντι Καθόρλα.

Στο 81′, ωστόσο, ο Πέρες κέρδισε πέναλτι απ’ το οποίο προήλθε η αποβολή του Καμενί, αλλά και η ισοφάριση με σκόρερ τον Μάρκος Σένα στο 83′. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέρες χρίστηκε επίσης σκόρερ και ολοκλήρωσε την απίστευτη ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ.

Στο «Σαρδινέρο», η Μαγιόρκα είχε εύκολο έργο, όπως αποδεικνύει και το τελικό 3-0 επί της Σανταντέρ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό με γκολ του Νσούε και «κλείδωσαν» τη νίκη με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνοντας τη Ράθινγκ στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.