«Βολική» ισοπαλία για Γαλλία και Δανία

Η ισοπαλία βόλευε και τους δύο κι έτσι έγινε. Γαλλία και Δανία έμειναν στο 0-0 στο Λουζνίκι της Μόσχας και πέρασαν «χέρι-χέρι» στη επόμενη φάση με πρώτη την Γαλλία και δεύτερη την Δανία.

Το θέαμα πάντως ειδικά στην επανάληψη απογοητευτικό με τους φίλους των ομάδων ν’ αποδοκιμάζουν στις εξέδρες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πρωτίστως πρόσεξαν την άμυνα τους. Ειδικά οι Δανοί δεν πήραν κανένα ρίσκο και προσπάθησαν να βγουν στην αντεπίθεση χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν φάση.

Οι Γάλλοι από την μεριά τους είχαν την κατοχή αλλά κι εκείνοι δεν έκαναν την μεγάλη ευκαιρία. Ο απολογισμός τους ήταν τρία σουτ ένα στο 15 από τον Ζιρού που έβγαλε σε κόρνερ ο Σμάιχελ, ένα στο 33’ από τον Ντεμπελέ κι ένα στο 39’ από τον Γκριζμάν που έφυγαν άουτ.
Στην επανάληψη οι Δανοί ξεκίνησαν με μια καλή στιγμή στο 54’ όταν ο Έρικσεν με φάουλ ανάγκασε τον Ματαντά να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.
Στο 59’ καλό σουτ του Έρικσεν έφυγε λίγο άουτ.

Οι Γάλλοι απάντησαν στο 68’ με καλό σουτ του Φεκίρ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Σμάιχελ.
Και πάλι με σουτ απείλησε ο Φεκίρ στο 82’ αναγκάζοντας τον Σμάιχελ σε σπουδαία επέμβαση την στιγμή που όλο το γήπεδο αποδοκίμαζε για το θέαμα που παρακολουθούσε.

Το ματς θα τελειώσει χωρίς φάση στην συνέχεια.