Νίκη ανάσα για τον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος επικράτησε στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Λαυρίου με 101-91 και έκανε ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.

Καταπληκτική εμφάνιση από τους Όστιν και Μπέρι, κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια ο Ντόρσεϊ για έναν ψυχωμένο και αποφασιστικό Πανιώνιο.

Το Λαύριο «πέταξε» το πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε ν’ αντιδράσει στο δεύτερο και θα μπορούσε να κυνηγήσει περισσότερα πράγματα στο τέλος αν ευστοχούσε σε κρίσιμες επιθέσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο, εξαιρετική ευστοχία και με πρωταγωνιστή τον Όστιν προηγήθηκε με 15-6 και στην συνέχεια με 22-10. Οι κυανέρυθροι θα κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 30-16 με τον Όστιν σε αυτό το διάστημα να έχει σημειώσει τους 15 πόντους. Το Λαύριο άστοχο στο συγκεκριμένο διάστημα με 7/19 εντός παιδιάς Με τον Μιλόσεβιτς να δίνει τις δικές του μάχες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και γρήγορο παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο. Έτσι έφυγαν 37-18 στο 12’.
Το Λαύριο με μακρινά σουτ του Χάρις το Λαύριο προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και μείωσε σε 39-26, 42-30 και 42-33. Ένα τρίποντο του Χάμιλτον έφερε τη διαφορά και πάλι στους 15 πόντους (48-33) για να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πανιώνιο μπροστά με 56-40.

Οι γηπεδούχοι σε αυτό το πρώτο μέρος είχαν 17/21 δίποντα και 5/11 τρίποντα την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι 12/29 δίποντα και 4/9 τρίποντα και φυσικά έπαιξαν άμυνα με τα… μάτια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εκατέρωθεν τρίποντα, δύο για κάθε ομάδα με το σκορ να πηγαίνει στο 64-48. Το Λαύριο πιο πιεστικό πλέον προσπάθησε να επιστρέψει. Με γκολ-φάουλ του Μπιούφορντ το σκορ πήγε στο 66-53 και ο ίδιος κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο 66-55. Στο 26’ η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους 68-58 και λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε το 68-60. Με τρίποντο του Δίπλαρου όμως η 3η περίοδος θα κλείσει στο +11 για τον Πανιώνιο 79-68.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι με τον Πανιώνιο να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας από 9 έως 11 πόντους. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το 86-74, αλλά ο Νίξον έγραψε το 86-76.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο «ζωγραφιστό» με τον Ντόρσεϊ να κυριαρχεί μεν με τη δύναμη του αλλά να μη μετουσιώνει σε πόντους τις βολές.
Με πόντους του Νίξον και τρίποντο του Λαμπ το Λαύριο πλησίασε στους πέντε (88-83) στο 36’.
Και στο 37’ με τρίποντο του Μπιούφορντ το σκορ έγινε 91-87. Κάρφωμα του Κακλαμανάκη και το ματς πήγε στο καλάθι 91-89 δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ένα λεπτό πριν το τέλος με καλάθι του Μπέρι ο Πανιώνιος έφυγε με πέντε, 94-89 και ο ίδιος παίκτης στα 28’’ πάλι με βολές έκανε το 96-91.

Στα 10’’ ο Παπαντωνίου με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 98-91 μέσα σε αποθέωση.
Το σκορ με τρίποντο στην εκπνοή ο Μπέρι υπέγραψε το 101-91

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Δίπλαρος 8, Μπέρι 23, Χάρις 11π.-9ρ., Όστιν 25, Χάμιλτον 10, Παπαντωνίου 6, Καμαριανός, Ντόρσεϊ 13π.-9ρ., Καμπερίδης 3, Δημητρακόπουλος, Χουγκάζ, Μακ Κι 2.
ΛΑΥΡΙΟ: Λούντζης 11, Μιλόσεβιτς 18π.-7ρ., Κακλαμανάκης 7, Λαμπ 13, Μπούφορντ 17, Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος, Περράκης, Νίξον 9, Κουζέλογλου 10, Ίνγκλις 2, Γουίτι.