2ος Όμιλος: Καταιγιστική Ρεάλ (video)

02/10/2013 • 23:50

Μπορεί στο πρωτάθλημα να μην πείθει ωστόσο στο Τσάμπιονς Λιγκ δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων οι «μερένχες» διέλυσαν με 4-0 την Κοπενγχάγη.

Οι Μαδριλένοι υποδέχτηκαν στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» την πρωταθλήτρια Δανίας και στόχος τους ήταν η δεύτερη νίκη που θα τους έφερνε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν είχε διάθεση για αστεία και στο 21ο λεπτό ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πορτογάλος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά και αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε και η «βασίλισσα» συνέχισε να πιέζει καθώς γνώριζε ότι δεν μπορούσε να βασιστεί στο εύθραυστο 1-0. Έτσι, στο 65ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ρονάλντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Ντι Μαρία πραγματοποίησε εντυπωσιακή σέντρα και ο Πορτογάλος σταρ έστειλε τη μπάλα και πάλι στα δίχτυα της Κοπενγχάγης.

Στο 71ο λεπτό ήταν σειρά του Ντι Μαρία να σκοράρει. Ο Αργεντινός, έπειτα από ατομική ενέργεια από τα δεξιά συνέκλεινε στο κέντρο και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Δανών.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Αργεντινός και πάλι με ατομική ενέργεια από τα δεξιά δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή σεζόν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Βαράν, Πέπε, Μαρτσέλο, Καρβαχάλ, Κεντίρα, Μόντριτς, Ντι Μαρία, Ιλαραμέντι, Ρονάλντο, Μπενζεμά

Κοπενγχάγη (Στάλε Σόλμπακεν): Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Μπέγκστον, Μέλμπεργκ, Σίγκουρσον, Κλάουντεμιρ, Ντελάνευ, Γκίσλασον, Γιόργκεσεν, Μπράατεν, Τούτου

15/07/2019 • 06:55

Προκλήσεις και δοκιμασίες για φαβορί σε Δουβλίνο, Ζλιν και Νορβηγία

Ανταγωνιστικό ματς περιμένουμε στο Δουβλίνο ανάμεσα στην UCD και την Μποέμιανς. Περισσότερη πλοκή υπόσχεται το ματς σε Τσεχία, όπου η Σλάβια Πράγας δοκιμάζεται στο Ζλιν. Κάτι ανάλογο, δημιουργικά, περιμένουμε και στο ματς της Σταμπάεκ με την Σάρποσμποργκ