2ος Όμιλος: Καταιγιστική Ρεάλ (video)

02/10/2013 • 23:50

Μπορεί στο πρωτάθλημα να μην πείθει ωστόσο στο Τσάμπιονς Λιγκ δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων οι «μερένχες» διέλυσαν με 4-0 την Κοπενγχάγη.

Οι Μαδριλένοι υποδέχτηκαν στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» την πρωταθλήτρια Δανίας και στόχος τους ήταν η δεύτερη νίκη που θα τους έφερνε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν είχε διάθεση για αστεία και στο 21ο λεπτό ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πορτογάλος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά και αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε και η «βασίλισσα» συνέχισε να πιέζει καθώς γνώριζε ότι δεν μπορούσε να βασιστεί στο εύθραυστο 1-0. Έτσι, στο 65ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ρονάλντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Ντι Μαρία πραγματοποίησε εντυπωσιακή σέντρα και ο Πορτογάλος σταρ έστειλε τη μπάλα και πάλι στα δίχτυα της Κοπενγχάγης.

Στο 71ο λεπτό ήταν σειρά του Ντι Μαρία να σκοράρει. Ο Αργεντινός, έπειτα από ατομική ενέργεια από τα δεξιά συνέκλεινε στο κέντρο και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Δανών.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Αργεντινός και πάλι με ατομική ενέργεια από τα δεξιά δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή σεζόν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Βαράν, Πέπε, Μαρτσέλο, Καρβαχάλ, Κεντίρα, Μόντριτς, Ντι Μαρία, Ιλαραμέντι, Ρονάλντο, Μπενζεμά

Κοπενγχάγη (Στάλε Σόλμπακεν): Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Μπέγκστον, Μέλμπεργκ, Σίγκουρσον, Κλάουντεμιρ, Ντελάνευ, Γκίσλασον, Γιόργκεσεν, Μπράατεν, Τούτου

23/10/2019 • 08:00

Απειλούν οι "κοιμισμένοι γίγαντες" σε Λισαβόνα, Άμστερνταμ και Χάντερσφιλντ

Καλά παιχνίδια περιμένουμε σε Άμστερνταμ, Μιλάνο και Λισαβόνα με μικρό αβαντάζ των γηπεδούχων αλλά τις Τσέλσι και Λιόν να "χτυπήσουν" στις όποιες ατέλειες των αντιπάλων τους. Παραγωγικά περιμένουμε και τα τρία ματς της Αγγλικής League One