Ο νόμος του «Nick Galis Hall» (video)

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη για 30 λεπτά, όμως ο ψυχωμένος Άρης επέστρεψε από το -11 και πανηγύρισε τη νίκη (77-76) στο κατάμεστο «Nick Galis Hall», βάζοντας... φωτιά στη μάχη της τρίτης θέσης της Basket League.

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη για 30 λεπτά, όμως ο ψυχωμένος Άρης επέστρεψε από το -11 και πανηγύρισε τη νίκη (77-76) στο κατάμεστο «Nick Galis Hall», βάζοντας… φωτιά στη μάχη της τρίτης θέσης της Basket League.

Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς παρότι έχασε νωρίς τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα της, κατάφερε να βγάλει εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους. «Έχτισε» από νωρίς διψήφια διαφορά και με την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα, βρισκόταν στο +10 (50-60).

Κάπου εκεί, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη. Οι Θεσσαλονικείς «έσφιξαν» την άμυνα τους και με τρία διαδοχικά τρίποντα «μάζεψαν» τη διαφορά και σήκωσαν στο… πόδι το «Nick Galis Hall». Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν συγκεντρωμένοι, όμως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε βρει για τα καλά ρυθμό και ξέφυγε με +5 (72-67) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Μπράουν αντέδρασε και ισοφάρισε σε 76-76, όμως το τρίποντο του Γκριν (είχε προηγηθεί 1/2 βολές από τον Χάγκιντς 77-76) βρήκε σίδερο και ο Άρης πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τις πέντε τεχνικές ποινές που δόθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και την αποβολή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στο 10’39΄΄.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Πελεκάνος με 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσαν Χάγκινς και Κοέν. Για την ΑΕΚ ο Μπράουν τελείωσε το ματς με 14 πόντους και ο Μιλόσεβιτς με 13, μαζεύοντας παράλληλα και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Πελεκάνος 15 (3), Ουάιτ 7 (2), Ουότερς 11, Χάγκινς 12, ΜακΝιλ 6, Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12 (3), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2.

ΑΕΚ (Γιούρε Ζντοβτς): Σάκοτα 9 (1), Χέρστον 5 (1), Μπράουν 14, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου 1, Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 5.