Η Μπενφίκα το ντέρμπι, η Πόρτο την κορυφή

Η Μπενφίκα νίκησε με 2-1 την Μπράγκα στο ντέρμπι κορυφής της 25ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, στην πρώτη θέση του οποίου, ωστόσο, επανήλθε η Πόρτο.

Η Μπενφίκα νίκησε με 2-1 την Μπράγκα στο ντέρμπι κορυφής της 25ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, στην πρώτη θέση του οποίου, ωστόσο, επανήλθε η Πόρτο. Σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακό φινάλε στο “Ντα Λουζ” οι “αετοί” προηγήθηκαν στο 77′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βίτσελ, αλλά ο Ετσιετζίλε στο 82′ έφερε το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους.

Με σκόρερ, ωστόσο, τον Μπρούνο Σέζαρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπενφίκα πήρε την πολύτιμη νίκη και πήγε στους 59 βαθμούς έναντι 58 της Μπράγκα, η παρουσία της οποίας στην πρώτη θέση διήρκησε μόλις μία εβδομάδα. Εκεί επέστρεψε η Πόρτο, η οποία νωρίτερα επικράτησε εύκολα με 2-0 της Ολιανένσε στο “Ντραγκάο” χάρη σε γκολ των Γκονζάλες (24′) και Ροντρίγκες (66′).