Έκανε την έκπληξη η Δράμα

Ο ΚΑΟΔ νίκησε 71-62 τον Πανιώνιο στο ματς της 18ης αγωνιστικής και έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΚΑΟΔ νίκησε 71-62 τον Πανιώνιο στο ματς της 18ης αγωνιστικής και έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 23 βαθμούς και ισοβαθμούν με τους Άρη και Ηλυσιακό, που βρίσκονται σε όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα.

Ο Πανιώνιος έφτασε τους 29 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων στο φιλάνε της πρώτης περιόδου. Ο Πανιώνιος αντέδρασε στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στην ελάχιστη δυνατή τιμή της, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (36-35).

Στην επανάληψη, η ομάδα της Δράμας ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει διαφορά έξι πόντων (54-48) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, την οποία κατάφερε να διατηρήσει και να αυξήσει έως το τέλος της αναμέτερησης. Πρώτος σκόρε της Δράμας ήταν ο Χαραλαμπίδης με 20 πόντους, ενώ για τον Πανιώνιος ο Κιζ είχε 19 πόντους.