Με ηγέτη τον Τζελάτη ο Άρης 3-1 την Κηφισιά (vid)

Χωρίς τον Κυριακίδη αλλά με σούπερ σταρ τον Τζελάτη που τελείωσε το ματς με 28 πόντους ο Άρης αν και έχασε το πρώτο σετ, επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς και έκανε αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία της.

Χωρίς  τον  Κυριακίδη αλλά  με σούπερ σταρ τον Τζελάτη που τελείωσε το ματς με 28 πόντους ο  Άρης αν και έχασε το πρώτο σετ, επικράτησε με 3-1 σετ (22-25, 35-33, 25-19, 25-17) της Κηφισιάς και έκανε αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία της. Όλα τα .λεφτά του αγώνα ήταν το  εκπληκτικό δεύτερο σετ.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-23 και 22-24, ο Άρης μείωσε στον πόντο και στην επόμενη φάση ο Κοντογιάννης έπιασε στο μπλοκ τον Εστράδα (24-24) για να αρχίσει μια φοβερή μάχη που έληξε 35-33 με κερδισμένη μονομαχία του Κιόση από τον Παπαδόπουλο πάνω στο φιλέ. Ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για τον Άρη που τον διατήρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Κυριακίδη και μετά το πρώτο σετ χωρίς τον Ζέλιτς, ενώ η Κηφισιά χωρίς Καλαϊτζίδη. «Ήταν μια καλή νίκη, αφού είχαμε και την απώλεια του Κυριακίδη, αλλά ο Μαυροβουνιώτης δικαίωσε τον εαυτό του και την ομάδα με την εμφάνιση που έκανε. Αυτό που σκεφτόμαστε τώρα είναι το επόμενο παιχνίδι. Το μότο μας είναι να κοιτάμε την επόμενη φάση κι αυτό μας έχει βοηθήσει να πάρουμε τις νίκες που έχουμε πάρει», είπε ο Γιώργος Γιάτσης ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Όταν χάνεις έτσι ένα σετ είναι επικίνδυνο για την ψυχολογία… Εμείς επηρεαστήκαμε αρνητικά, ο Άρης θετικά κι έτσι γύρισε το παιχνίδι, αλλά νομίζω ότι σήμερα χάσαμε μεγάλη ευκαιρία».

Άρης (Γιάτσης): Μαυροβουνιώτης 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 42% άριστες), Ζέλιτς 1, Μποϊκοβιτς 7 (2/2 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κιόσης 13 (7/10, 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τζελάτης 28 (25/50 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 17 (13/23 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 71% άριστες), (λίμπερο Μπαμπαλιούτας, 80% υπ. – 60% άριστες) / Κοντογιάννης 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης, Παλέντζας, Κυπριανός 1, Χαριτωνίδης
Κηφισιά (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/39 επ.), Παπαδόπουλος 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Νικολάκης, Ντε Ρόκο 22 (20/34 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Εστράδα 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Καριπίδης 10 (4/19 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 57% άριστες), (λίμπερο Ταμπουρατζής, 40% υπ. – 33% άριστες / Δεληπρίμης, Καρακίτσος, Παπαδημητρίου, Τριανταφυλλίδης