Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά…

Ο Πανιώνιος ανάγκασε τον Κολοσσό στη δεύτερη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα. Οι "κυανέρυθροι" εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και επικράτησαν της ομάδας της Ρόδου με 74-55.

Ο Πανιώνιος ανάγκασε τον Κολοσσό στη δεύτερη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα. Οι “κυανέρυθροι” εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και επικράτησαν της ομάδας της Ρόδου με 74-55. Με τη νίκη αυτή ο Πανιώνιος πλησίασε τον αντίπαλο του στον ένα βαθμό και η μάχη για την τρίτη αναμένεται να είναι σκληρή.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι θα είχαν το πάνω χέρι. Πήραν προβάδισμα 17-5 και λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +17 με 38-21. Ο Νάτζφεϊ ήταν ο κορυφαίος με 5/5 δίποντα στα πρώτα 20 λεπτά. Οι Ντίμπλερ, Ξανθόπουλος, Κις και Γιάνκοβιτς πρόσθεσαν τη δική τους συνεισφορά στο σκοράρισμα, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από παντού και τους Ροδίτες από… πουθενά! Μοιραία η διαφορά έφτασε το +25 (58-33) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι “κυανέρυθροι” πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό 74-55 και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 38-25, 58-37, 74-55.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 18 (4), Κις 7 (1), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 13 (3), Μπατής, Γιάνκοβιτς 11 (1), Καββαδάς 6, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 3, Νάτζφεϊ 10, Μπόισα 1, Παραγιός 3
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10, Χάτεν 8, Πάνος 4, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 4, Μποϊκιν 10 (1), Χαρίσης 6, Τσάμης 5, Χόπσον 4, Κομποδιαίτας 2