Ηττα της εθνικής από τη Λιθουανία

Την πρώτη ήττα της γνώρισε η εθνική μπάσκετ νεανίδων από τη Λιθουανία (83-67), στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ κατηγορίας που διεξάγεται στην Αυστρία.

Η ελληνική ομάδα αρχικά αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα των αντιπάλων της (17-10) και ισοφάρισε σε 18-18 με τρίποντο της Βαντσιούρη, 1΄37΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η Λιθουανία επέβαλε το ρυθμό της και γρήγορα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (32-22), με την ελληνική ομάδα όμως να διατηρεί επαφή με το καλάθι και το σκορ.

Οι Λιθουανές ξεκίνησαν με ένα σερί 9-0 στην τρίτη περίοδο (51-32), γεγονός που τους επέτρεψε να διαχειριστούν διαφορετικά τη συνέχεια του αγώνα. Η επιθετική δεινότητα της Κριμίλη δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και, σε συνδυασμό με την έξοδο της Εζέτζα με 5 φάουλ, επέτρεψαν στη Λιθουανία να επικρατήσει με το τελικό 83-67.

Η εθνική έχει πλέον ρεκόρ 1-1 στον Β΄ όμιλο της διοργάνωσης και συνεχίζει τις υποχρεώσεις αύριο Κυριακή (5/8, 14:30), με αντίπαλο την Ελβετία.

Δεκάλεπτα: 23-20, 42-32, 63-50, 83-67

Διαιτητές: Γιόβανιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη), Τσέντερ (Ρουμανία), Φρέντρικσον (Ισλανδία)

Λιθουανία (Ουμπάρτας): Ντονιτσάιτ 12(1), Κοπάιτ 2, Σετζάιτε 11, Σριμπικάιτε 10(1), Ζαμποκάιτε 8(1), Κουζμινσκάιτ 3(1), Ματιουκάιτ 6, Μικελιονάιτε 13, Παλιουλίτε 5, Σινισκάιτε 6(1), Ουρμπονάιτ 7.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 5(1), Γιαννούσιου 7, Καρακασίδου, Κασδαγλή 3, Βαντσιούρη 10(1), Εζέτζα, Γασπαράτου 2, Κατσαμούρη 1, Κούκη 9, Κριμίλη 21(2), Κριμιτζά 2, Πράπα 7(1).