Οι 50 αποχρώσεις του Γκρέι

Τρίτη νίκη σε τρία παιχνίδια για το Περιστέρι που νίκησε και τον Χολαργό με 71-62. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως, από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και έπειτα ο Γκρέι φρόντισε να κάνει τη ζωή της ομάδας του εύκολη!

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 27-30 υπέρ των φιλοξενούμενων που είχαν καταφέρει να κάνουν με την άμυνά τους κυρίως, τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη νευρικούς και χωρίς καθαρό μυαλό στις επιθέσεις τους. Στα πρώτα είκοσι λεπτά από το Περιστέρι απουσίαζε ο ηγέτης, ο παίκτης που θα τον τραβήξει. Εμφανίστηκε ο Γκρέι στην τρίτη περίοδο και φρόντισε να ηρεμήσει τα πνεύματα στο δυτικό προάστιο.

Ο Αμερικάνος πέτυχε 16 πόντους βοήθησε το Περιστέρι να φτάσει ως το +19 και ουσιαστικά να καθαρίσει το παιχνίδι. Ο Χολαργός προσπάθησε με τον Γιάνκοβιτς και τον Σπυριδωνίδη να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο, έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως, η προσπάθεια των φιλοξενούμενων έμεινε από… χρόνο.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 9(1), Χάροου 8(1), Γκρέι 16(3), Σίρκο 12(2), Ντάνιελ 8, Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Κλαρκ 3(1), Αγραβάνης 2, Μπέντιλ 2, Καράμπελας.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5(1), Γιάνκοβιτς 14(2), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 4, Χόκινς 5, Κόττας 1, Καμπερίδης 7(1), Σπυριδωνίδης 9, Σκουλίδας 3(1), Καλαϊτζάκης, Λοβ 4, Ντόρσεϊ 8(1).