Σταμάτησε η κατηφόρα της Τζένοα (video)

Η Τζένοα ήταν αποτελεσματική, επικράτησε με 3-1 της Αταλάντα στην έδρα της, ανάσανε βαθμολογικά και πήρε το πρώτο της τρίποντο μετά τις 30 Σεπτεμβρίου.

Την πρώτη σημαντική στιγμή στην αναμέτρηση είχε ο Ίλιτσιτ από τα 11 μέτρα, όμως τον νίκησε ο τερματοφύλακας Ράντου κρατώντας το μηδέν στην άμυνά του στο 36ο λεπτό.
Ο συνήθης ύποπτος Πιάτεκ έδωσε προβάδισμα στη Τζένοα στην εκπνοή του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής.

Η Αταλάντα ισοφάρισε με τον Ζαπάτα από το σημείο του πέναλτι στο 55ο λεπτό, όμως στο 67’ ο Λάζοβιτς με ωραίο διαγώνιο σουτ έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες αφού αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη ο Παλομίνο στο 81’ και ο Τολόι στο 3ο των καθυστερήσεων.
Ο Πιάτεκ με το 14ο γκολ του στη σεζόν διαμόρφωσε το 3-1 στο 88ο λεπτό.