Πρώτη ήττα για το Μιλάνο

Η Αβελίνο και ο Πάτρικ Γιανγκ επιφύλασσαν στην Αρμάνι Μιλάνο την πρώτη της ήττα εντός των τειχών με σκορ 85-81. Στο 12-1 κλείνει τη χρονιά η παρέα του Τζέιμς, που πρωταγωνίστησε σε απίστευτο συμβάν στην πρώτη περίοδο.

Η 13η αγωνιστική αποδείχτηκε γρουσούζικη για την Αρμάνι Μιλάνο, αφού στραβοπάτησε για πρώτη φορά στην φετινή Lega Basket. Με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Κέιφερ Σάικς που είχε 31 πόντους με 10/19 σουτ και συμπαραστάτες τους Γκριν (18) και Φιλόι (15) τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που πήραν 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 3 ασίστ από τον πρώην «ερυθρόλευκο» Πάτρικ Γιανγκ και 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ από τον πρώην «πράσινο» Ντεμέτρις Νίκολς.

Για το Μιλάνο ο Τζέιμς είχε 14 πόντους με 0/9 τρίποντα και 6 ασίστ, με τον Αμερικανό να πρωταγωνιστεί σε απίστευτο συμβάν στην πρώτη περίοδο, όταν έχασε τη μπάλα μιλώντας στον διαιτητή. Ο Γκουντάιτις ήταν σταθερή αξία με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μίτσοφ πρόσθεσε 12 και ο Κουζμίνσκας 13.

Με αυτή τη νίκη η Αβελίνο βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-4.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Μπρέσια – Σάσαρι 71-95, Τριέστε – Μπρίντιζι 71-92.