Ατρόμητος παρά τις απουσίες (video)

03/02/2013 • 19:06
  • 0shares

Ένας ψυχωμένος Ατρόμητος παρά τις σημαντικές του απουσίες (6 βασικοί) πέρασε νικηφόρα (3-2) από το Καραϊσκάκη υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα. Μπρίτο, Καραγκούνης και Δημούτσος τα γκολ για τους Περιστεριώτες που είχαν βρεθεί να χάνουν με 2-1 στο ημίχρονο από τα γκολ των Τζιμπούρ και Αμπντούν με πέναλτι.

Υπό το βλέμμα του νέου του προπονητή Μίτσελ Γκονζάλεθ ο Ολυμπιακός έδειξε τις αδυναμίες του στην ανάπτυξη του παιχνιδιού στην πρώτη εντός έδρας ήττα του από τις 8/4/12 (Κέρκυρα 0-1) και την πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μίτσελ έφτασε το μεσημέρι στην Αθήνα, προκειμένου να συναντηθεί με τον πρόεδρο της ΠΑΕ Βαγγέλη Μαρινάκη και να υπογράψουν το συμβόλαιο της συνεργασίας τους και μαζί παρακολούθησαν την αναμέτρηση διαπιστώνοντας ότι τον περιμένει πολύ δουλειά

Τα αρχικά πλάνα
Ο Αντώνης Νικοπολίδης ξεκίνησε το παιχνίδι με το Μέγιερι κάτω από τα δοκάρια. Ο Ντιακιτέ στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Χολέμπας στο αριστερό και οι Μανωλάς και Κοντρέρας στο κέντρο της αμυντικής γραμμής. Οι Μανιάτης,  Μασάντο και Γκρέκο στη μεσαία γραμμή, με τους δύο πρώτους σε ρόλο αμυντικών μέσων, ενώ οι Αμπντούν, Τζεμπούρ και Μήτρογλου στην επίθεση με τους Αλγερινούς στα ακρα σε σύστημα 4-3-3

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε με σύστημα  4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ο Ράντμαν, ο Νάστος στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ αριστερά έπαιξε  ο Επστάιν, με τους Λαζαρίδη και Ταυλαρίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Δημούτσος μαζί με τον Μπρίτο σε ρόλο κεντρικών χαφ, ενώ οι Ουντότζι, Καραγκούνης και Πίτου Γκαρσία πίσω από τον Καραμάνο, ο οποίος ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Γκολ με το καλημέρα
Παρά τις πάρα πολλές απουσίες του ο Ατρόμητος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις το ματς καθώς με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού άνοιξε το σκορ παγώνοντας το Καραϊσκάκη.
Ο Επστάιν σέντραρε από αριστερά ο Δημούτσος γύρισε πριν η μπάλα βγει από την τελική γραμμή, ο Καραμάνος έστρωσε στον Μπρίτο ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι.
Το γκολ αυτό ήταν βούτυρο στο ψωμί του Νίκου Αναστόπουλου που τράβηξε αρκετά πίσω την ομάδα του δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό.
Οι πρωταθλητές το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και στο 9ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσια.
Ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή απο δεξιά, έκανε όμορφη παράλληλη πάσα και ο Τζεμπούρ αμαρκάριστος, με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να αναπτύθσουν την πρωτοβουλία των κινήσεων τους στο γήπεδο χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν κινδύνους μπροστά από την εστία του Ατρομήτου
Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ξεπεράσουν αναίμακτα την πίεση του Ολυμπιακού και μετά το 25ο λεπτό ισορρόπησε το παιχνίδι με τον Δημούτσο και τον Μπρίτο να κάνουν πολύ δουλειά στη μεσαία γραμμή και να περιορίζουν αισθητά τους μέσους του Ολυμπιακού.
Οι Πειραιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 38ο λεπτό όταν ο Μητρογλου με μια φανταστική ενέργεια χόρεψε την άμυνα του Ατρομήτου, έβγαλε την παράλληλη πάσα και πάλι στον Τζιμπούρ , ο Λαζαρίδης όμως πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ μπροστά στην κενή εστία.
Στο 43ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μασάδο από τον Μπρίτο, ο Αμπντούν ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ράντμαν απέκρουσε αλλά ο Αλγερινός με δεύτερη προσπάθεια σκόραρε γράφοντας το 2-1.

Ανατροπή με γκολάρες
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Δηλαδή με γκολ του Ατρομήτου και μάλιστα ένα γκολ για όσκαρ.
Ένα εκπληκτικό γκολ από τον Θανάση Καραγκούνη που με δυνατό δεξί περίπου δέκα μέτρα έξω από την περιοχή και αριστερά, έστειλε την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Μέγιερι ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε μετά το 2-2 όμως ήταν εντελώς ανορθόδοξη η ανάπτυξη του που δεν μπορούσε να δημιουργήσει απειλητικές στιγμές μπροστά στην εστία του Ράντμαν.

Ο Ατρόμητος με πολύ σφικτή μεσαία γραμμή κατάφερνε να ελέγχει το παιχνίδι με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν κοντά στο γκολ στο 68ο λεπτό με το σουτ του Μήτρογλου και στο 72' με το φάουλ του Μασάδο που προσέκρουσε στο δοκάρι.
Έτσι στο 80ο λεπτό ο Ατρόμητος τιμώρησε τον φλύαρο Ολυμπιακό με το γκολ του MVP Δημούτσου.
Ο μέσος του Ατρομήτου έκανε περίτεχνη ενέργεια και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κεραυνοβολώντας το Μέγιερι και δίνοντας προβάδισμα στον Ατρόμητο
Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός έκανε τα πάντα για να ισοφαρίσει και να διατηρήσει το αήττητο που είχε στο πρωτάθλημα, όμως χωρίς αποτέλεσμα κι έτσι ο Ατρόμητος πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα σε μια έδρα, όπου ούτε ισοπαλία δεν είχε παραχωρηθεί από τις 8 Απριλιού και το ματς με την Κέρκυρα. Οι Πειραιώτες προβλημάτισαν με την απόδοση τους για ακόμα ένα ματς και αποδοκιμάστηκαν από τους οπαδούς τους.

Διοργάνωση: Σούπερ Λιγκ