Σπουδαία νίκη για Καβάλα

Ένα βήμα για την παραμονή της στην οκτάδα έκανε η Καβάλα, η οποία με τους Ο' Μπράιαντ και Καραποστόλου να την οδηγούν πήρε μια σημαντική νίκη επί του Ηλυσιακού με 78-73 στο κλειστό της Καλαμίτσας.

Ένα βήμα για την παραμονή της στην οκτάδα έκανε η Καβάλα, η οποία με τους Ο’ Μπράιαντ και Καραποστόλου να την οδηγούν πήρε μια σημαντική νίκη επί του Ηλυσιακού με 78-73 στο κλειστό της Καλαμίτσας. Αντιθέτως, οι παίκτες του Φλεβαράκη, παρά την καλή απόδοση των Ενγκουάιερ και Τόμπσον, αλλά και του Κασελάκη -που μαζί με τον πρώτο πήγε να την ξαναβάλει στο ματς στο 39΄- δεν… ξύπνησαν εγκαίρως. Όταν έφτασαν στο τελευταίο λεπτό, αποδείχθηκε ότι τελικά ήταν πια αργά και έτσι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μια νίκη που θα τους βοηθούσε στην υπόθεση «παραμονή στην κατηγορία».

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ηλυσιακός (0-6, 2΄), σε αντίθεση με την Καβάλα, η οποία δε μπορούσε να βρει ρυθμό και αναγκαζόταν να ακολουθεί τον αντίπαλο της (6-12, 5΄). Με τον Ο’ Μπράιαντ να καθοδηγεί όμως, σιγά – σιγά πήρε… μπροστά και έκανε το 13-12. Ακολούθησε ένα κενό δίλεπτο και για τις δύο ομάδες και μετά η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων με ένα 0-5 σερί (13-18, 8΄) για να «απαντήσουν» οι γηπεδούχοι και το δεκάλεπτο να τους βρει ισόπαλους (21-21). Ο Κοχαντάρεβιτς άρχισε να βοηθά (24-27, 14΄) τον Τόμπσον, αλλά οι «αργοναύτες» με ομαδική προσπάθεια έτρεξαν ένα 6-0 (30-27, 16΄) και με τον Κοστόφ να παίρνει πρωτουβουλίες εξακολούθησαν να προηγούνται (37-31, 18΄) και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-35.

Με επιμέρους σκορ 5-2 (45-37, 23΄) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Φλεβαράκη να προσπαθούν να πλησιάσουν μεν, μη μπορώντας να κάνουν και πολλά απέναντι σοτν Ο’ Μπράιαντ δε (52-39, 25΄). Μάλιστα, το γεγονός ότι «κολλούσαν» επιθετικά για κάποια λεπτά, έδινε τη δυνατότητα στην αντίπαλο τους να τρέχει σερί πόντων (8-0, 60-44 29΄). Ο Παπανικολόπουλος μπήκε φουριόζος όμως και βοήθησε την ομάδα του να κάνει ένα 7-0 και να πάει στο 60-51 με τη λήξη του δεκαλέπτου (60-51) και να κρατηθεί στα ίδια επίπεδα στη συνέχεια (63-53, 32΄). Ο Αμερικανός σέντερ της Καβάλας όμως δεν είχε σκοπό να διευκολύνει τη ζωή των αντιπάλων του (67-55, 34΄). Άλλωστε, η ομάδα του είχε διατηρήσει το ρυθμό της και μαζί με αυτόν και τον έλεγχο του παιχνιδιού (72-61, 36΄), παρά το γεγονός ότι αρχικά ο Παπανικολόπουλος και στη συνέχεια ο Ματαλόν προσπαθούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση (72-64, 37΄), με τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη (74-68, 39΄). Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει όμως, αντίθετα με ό,τι ίστεψαν οι παίκτες του Πρίφτη. Με Ενγκουάιερ και Κασελάκη οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι (76-73, 45΄΄). Ο Στεφανίδης, που κέρδισε φάουλ από τον Παπανικολόπουλο όμως, ήταν εύστοχος στις βολές και -μετά από άστοχο τρίποντο του Χατζή- το 78-73 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.