Καλλονή ήταν η… Αναγέννηση!

Πολύτιμη νίκη με 2-1 σε βάρος της Καλλονής πέτυχε η Αναγέννηση Γιαννιτσών, η οποία αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης αλλά και πιο ουσιαστικοί, οι Μακεδόνες έφτασαν δίκαια στην επικράτηση.

Η ομάδα της Πέλλας ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 42′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιορδανίδη, ο Σπαθάρας με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καλλονής. Σημειώνεται, πάντως, πως ένα λεπτό νωρίτερα είχε ακυρωθεί τέρμα του Ζουρούδη ως οφσάιντ.

Η Καλλονή ανασυντάχθηκε στην ανάπαυλα και εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένη στην επανάληψη. Ωστόσο, δεν κατόρθωσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα παρότι είχε την μπάλα συνεχώς στην κατοχή της. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 81′ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με κεφαλιά του Σερέτη έπειτα από κόρνερ -και πάλι- του Ιορδανίδη.

Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα, ήταν να μειώσει με πέναλτι του Λεοζίνιο στο 92′.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Τέλλος, Σερέτης, Γιόνδης, Νταντίδης, Αποστολίδης, Ιορδανίδης Γ. (83′ Τσικνίδης), Σπαθάρας, Μπαξεβάνος (91′ Χατζόγλου), Στεργίδης (67′ Τσίλης), Παπαδόπουλος Θ.
ΚΑΛΛΟΝΗ (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Σουλογάννης, Χωριανόπουλος, Μαρτσέλο, Κριπιντίρης, Μανουσάκης, Σιλιγαρδάκης, Ζουρούδης, Τραορέ, Μανούσος, Ταραχούλσκι (73′ Βλαστέλης), Θυμιόπουλος (55′ Σαντάνα).