100αρα με το μυαλό στον Παναθηναϊκό

Σε ρυθμού προπόνησης ο Ολυμπιακός νίκησε 100-63 τον Ίκαρο Καλλιθέας στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 και έδειξε πανέτοιμος για τον τελικό κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Σε ρυθμού προπόνησης ο Ολυμπιακός νίκησε 100-63 τον Ίκαρο Καλλιθέας στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 και έδειξε πανέτοιμος για τον τελικό κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Οι ερυθρόλευκοι με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει σπουδαίο παιχνίδι και να μοιράζει 10 ασιστ σε 24 λεπτά συμμετοχής, έκαναν μια πολύ δυνατή προπόνηση εν όψει του αιωνίου αντιπάλου, με τον Ίκαρο να μην μπορεί να αντισταθεί στην ανωτερότητα των ερυθρολεύκων.
Από τον Ολυμπιακό που σκόραραν και οι 12 παίκτες που έπαιξαν, πέντε είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Παπανικολάου 16, Χάινς 11, Κέσελ 12, Μάντζαρης 10 και Ντόρσευ 10), ενώ από τον Ίκαρο, Μπάξτερ με 11, Μπέκ με 11 και Βασίλιεβιτς με 10 πόντους ήταν οι κορυφαίοι.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έχοντας στο πίσω μέρος τους μυαλού τους τον τελικό του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό ήθελαν να καθαρίσουν όσο το δυνατών γρηγορότερα την υπόθεση νίκη κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων για το μεγάλο παιχνίδι.
Οι ερυθρόλευκοι με το Σπανούλη να μοιράζει (5 ασίστ στο δεκάλεπτο) και τους Πρίντεζη, Παπανικολάου να εκτελούν, προσπάθησαν να τρέξουν από την αρχή ανεβάζοντας τη διαφορά νωρίς σε διψήφια νούμερα( 15-4 στο 7′ και 19-8 στο 8′) και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12 πόντους (26-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να δίνουν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στους Χαϊνς (11 πόντους), Μάντζαρη (8 πόντους) και Κέσελ(8 πόντους) ενώ ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε το βιολί του φτάνοντας στις 7 ασιστ στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Ίκαρος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο προσπαθώντας όσο μπορούσε να μην αφήσει τους παίκτες του Ολυμπιακού να ανοίξουν πολύ τη διαφορά. Παρ όλα αυτά οι Πειραιώτες με όπλο την πολύ δυνατή τους άμυνα, το γρήγορο παιχνίδι τους και τα πολύ καλά ποσοστά τους στα σουτ 2 πόντων άνοιγαν συνεχώς την «ψαλίδα» για να τελειώσει το ημίχρονο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+20) 51-31.
Με το νικητή να έχει κριθεί από νωρίς το δεύτερο ημίχρονο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες του Ολυμπιακού να προσπαθούν με επιτυχία να προσφέρουν και θέαμα στους λιγοστούς φιλάθλους που τους τίμησαν με την παρουσία τους στο ΣΕΦ.
Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς  είχε τη δυνατότητα να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής ξεκουράζοντας εν όψει Παναθηναϊκού τα βασικά στελέχη της ομάδας του Πειραιά.
Παρά τις πολλές αλλαγές ο Ολυμπιακός σταθεροποίησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους φτάνοντας μάλιστα τρεις φορές στο +27 η οποία ήταν και η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (69-42), ενώ στην τελευταία περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 30 φτάνοντας στο +31(86-55 στο 36′),στο +35 ένα λεπτό πριν το τέλος και στο +37 που ήταν και η διαφορά στο τελικό σκορ(100-63).

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-31, 69-42, 100-63.

Διαιτητές: Γκούμας, Κατραχούρας, Παντελίδης

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Άντιτς 3, Σπανούλης 7 (10 ασίστ), Ντόρσεϊ 10, Κέσελ 12 (3), Πελεκάνος 6, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 16, Μάντζαρης 10 (2), Σλούκας 4.

Ίκαρος Καλλιθέας (Θανάσης Σκουρτόπολος): Σκορδίλης 4, Μπάξτερ 11 (1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Τσιάρας 2, Βασίλιεβιτς 10 (3), Αγαδάκος 5, Μπέινς 10, Μπεκ 11 (3), Λιούμπισιτς 5, Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης 5.