Καταπληκτική Κολομβία «σάρωσε» την Πολωνία (video)

Η Κολομβία μετά από ένα καταπληκτικό ματς, έκανε «φύλλο και φτερό» την Πολωνία νικώντας με 3-0, την απέκλεισε από την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου και η ίδια αύξησε κατακόρυφα τις ελπίδες της για πρόκριση.

Πρόβλεψε το σκορ των αγώνων του Mundial και κέρδισε 1 ταξίδι στην Ισπανία για να δεις τον αγώνα του International Champions Cup μεταξύ Ατλέτικο Μαδρίτης και Ίντερ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό, χωρίς πολλές φάσεις. Οι δύο ομάδες έπαιξαν κλειστά στην άμυνα ενώ δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 30ο λεπτό η Κολομβία έκανε αναγκαστική αλλαγή με τον Αγκιλάρ να τραυματίζεται και να δίνει την θέση του στον Ουρίμπε.

Στο 36’ ο Κουαδράδο πέρασε τρεις παίκτες μπήκε στην περιοχή της Πολωνίας αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Η Κολομβία ήταν καλύτερη και ευτύχησε να σκοράρει στο 40’ όταν μετά την σέντρα του Χάμες ο Μίνα με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η Κολομβία βρήκε χώρους και έχασε στο ξεκίνημα στο 51ο λεπτό ευκαιρίες με σουτ των Κιντέρο και Φαλκάο.

Στο 58’ από το πουθενά μετά από βαθιά μπαλιά από την άμυνα ο Λεβαντόφσκι δεν μπόρεσε να νικήσει μέσα από την περιοχή τον Οσπίνα.

Η Κολομβία όμως ήταν εκείνη που σκόραρε και πάλι και μάλιστα ένα υπέροχο γκολ.
Ήταν το 70ο λεπτό όταν μετά από κάθετη πάσα του Κιντέρο ο Ρανταμέλ Φαλκάο με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Σέζνι για το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα η Κολομβία σκόραρε και πάλι όταν ο Χάμες έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στην κόντρα για τον Κουαδράδο που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 3-0.

Η Κολομβία θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλο γκολ όταν στο 84’ ο Ουρίμπε με τακουνάκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πολωνία είχε μια καλή ευκαιρία στο 88’ όταν το σουτ του Λεβαντόφσκι απέκρουσε σε κόρνερ ο Οσπίνα.