Στο κυνήγι της πεντάδας η Εστορίλ

Η Εστορίλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρίο Άβε επικρατώντας 3-1 και συνέχισε να έχει ελπίδες για την πέμπτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι γνώριζαν πως εάν ήθελαν να παραμείνει ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης θα έπρεπε να πάρουν τη νίκη κόντρα στη Ρίο Άβε και τα κατάφεραν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Ματέους ενώ στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 51ο λεπτό δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην Εστορίλ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπονατίνι ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση «νίκη» για την ομάδα του, η οποία με αυτή τη νίκη έφτασε τους 33 βαθμούς και την όγδοη θέση ενώ η Ρίο Άβε έμεινε στους 36 πόντους και την έκτη θέση. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Ποστίγκα στο 82ο λεπτό.