«Αυτοκτόνησε» και χάνει την τρίτη θέση (video)

Η ΑΕΚ για 30 λεπτά κρατούσε τη νίκη στα... χέρια της, όμως στο φινάλε έδειξε αυτοκαταστροφικές τάσεις και ηττήθηκε 70-69 από το Ρέθυμνο στην Κρήτη. Απομακρύνθηκε η τρίτη θέση για την «Ένωση».

Η ΑΕΚ για 30 λεπτά κρατούσε τη νίκη στα… χέρια της, όμως στο φινάλε έδειξε αυτοκαταστροφικές τάσεις και ηττήθηκε 70-69 από το Ρέθυμνο στην Κρήτη. Απομακρύνθηκε η τρίτη θέση για την «Ένωση».

Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς με «όπλο» το εντυπωσιακό της ξεκίνημα, διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έδειχνε πως θα φτάσει με άνεση στη νίκη, όμως στα τελευταία λεπτά έπαθε «μπλακ άουτ» και «χάρισε» στους Κρητικούς τη νίκη.

Με δύο λεπτά να απομένουν για το φινάλε της αναμέτρησης και το σκορ στο 67-69, ο Κάρτερ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έβαλε το Ρέθυμνο σε θέση οδηγού (70-69). Ο Καλαμπόκης είχε την ευκαιρία να απαντήσει, όμως αστόχησε αρχικά σε λέι απ και εν συνεχεία σε σουτ από τη γωνία και οι Κρητικοί πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη μπροστά στον κόσμο τους.

Έτσι, η ομάδα του Σκουρτόπουλου με ρεκόρ 10-13 έπιασε τον ΠΑΟΚ στην έκτη θέση και έβαλε από κάτω τον Απόλλωνα Πατρών, ενώ η ΑΕΚ απομακρύνθηκε από τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης. Και αυτό διότι στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές της Basket League θέλει ισάριθμες νίκες και τρεις ήττες του Άρη για να τερματίσει εκείνη τρίτη στην κανονική διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις (3 λάθη), Σχίζας 5, Μάντεν 16 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Σάφτενααρ 14 (5 ριμπ.), Τσακαλέρης, Χάροου 10 (4 ασίστ), Στόουν 13 (6 ριμπ.), Κάρτερ 12, Θεοδωρίδης.