Οδοστρωτήρας στην Πυλαία

Πάνω από... τον ΠΑΟΚ πέρασε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε 90-67 στην Πυλαία και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε.

Πάνω από… τον ΠΑΟΚ πέρασε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε 90-67 στην Πυλαία και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς απέναντι στον ΠΑΟΚ των σημαντικών απουσιών (Σχορτσανίτης, Βασιλειάδης), αποδίδοντας πολύ καλά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, όπως άλλωστε αποτυπώνεται και στο τελικό σκορ.

Το 13-11 ήταν το τελευταίο προβάδισμα του δικεφάλου στον αγώνα με τους πράσινους από εκεί και πέρα να πατούν γκάζι και να εξαφανίζονται.

Το 19-30 του 10ου λεπτού, έγινε 31-61 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (!) ενώ η διαφορά έφτασε και τους 34 (44-78) κατά τη διάρκεια του γ’ δεκαλέπτου.

Καλή εμφάνιση από τον Έλιοτ Γουίλιαμς, που είχε 18 πόντους (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές), ο Γκιστ πρόσθεσε 10, ενώ ο Καλάθης είχε 7 πόντους και 6 ασίστ. Με 9 πόντους και μία ασίστ τελείωσε το ματς ο Μαρκίζ Χέινς.

Χάτσερ (16π, 4ασ), Μάρκοβιτς (12π, 7ρ) και Μαργαρίτης (11π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Μαρκόπουλου.

Στο 19-1 οι πράσινοι μετά από 20 ματς, ενώ ο ΠΑΟΚ από την άλλη, γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα του και βρίσκεται στο 8-12.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 32-61, 46-78, 67-90

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7, Μαργαρίτης 11, Ντούβνιακ 5, Μάρκοβιτς 12, Χάτσερ 16, Λιάπης 4, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 2, Κώττας 8, Καμαράς

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Ραντούλιτσα 9, Φελντέιν 5, Γκιστ 10, Καλάθης 7, Ουίλιαμς 18, Χέινς 9, Μποχωρίδης 7, Γιάνκοβιτς 5, Διαμαντίδης 6, Παπαγιάννης 8, Λούντζης 2, Κούζμιτς 4