Από τον Χολαργό με ”αγάπη”

Με buzzer beater του Λαβ o Χολαργός έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου με 74-73. Ο Μπέρι με τρίποντο 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος παραλίγο να δώσει το ''διπλό''.Την 7η νίκη του σε 13 παιχνίδια σημείωσε ο Χολαργός του Άρη Λυκογιάννη που διατηρείται στην πρώτη 8αδα της βαθμολογίας.

Με buzzer beater του Λαβ o Χολαργός έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου με 74-73. Ο Μπέρι με τρίποντο 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος παραλίγο να δώσει το ”διπλό”.Την 7η νίκη του σε 13 παιχνίδια σημείωσε ο Χολαργός του Άρη Λυκογιάννη που διατηρείται στην πρώτη 8αδα της βαθμολογίας.

Πρώτο ραντεβού ανάμεσα σε Χολαργό και Πανιώνιο στην Α1 με το τελευταίο να χρονολογείται τον Απρίλιο του 2017 για την Α2 Εθνική κατηγορία και τον Χολαργό να επικρατεί με 76-64.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Πανιώνιος κατάφερε να τρέξει ένα 9-0 σερί περνώντας μπροστά 2-9με καλάθι του Καραμαλέγκου στα πρώτο τετράλεπτο. Ισορροπημένη τελείωσε η πρώτη περίοδος με επί μέρους σκορ 20-18 για τους φιλοξενούμενους που είχαν πολυφωνία στην επίθεση και τους Μπέρι και Χάρις να βάζουν τους 10 από τους 20 πόντους των ‘’κυανέρυθρων’’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ζεστάθηκε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς βάζοντας 8 πόντους με 2/2 τρίποντα, τα μοναδικά που είχε ο Χολαργός με τους υπόλοιπους να σουτάρουν 0/7. Ο Γιάνκοβιτς ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10 πόντους, πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού και μοναδικός διψήφιος. Το πρώτο απόλυτα ισορροπημένο 20λεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ 38-37.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Πανιώνιος έφυγε με 5 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους 45-51 με τον Παπαντωνίου να κάνει καταπληκτική δουλειά στην οργάνωση του παιχνιδιού αλλά και με 5 πόντους να φτάνει τους 12 και να γίνεται ο πρώτος διψήφιος των φιλοξενούμενων. Χάρις, Μπέρι και Ντόρσεϊ ακολουθούσαν κρατώντας τον Πανιώνιο σταθερά μπροστά στην 3η περίοδο.

Για τον Χολαργό Φιτζπάτρικ και Αγκμπελέσε ανέλαβαν δράση στο σκοράρισμα με τον Γιάνκοβιτς να μένει άποντος σε όλη την 3η περίοδο. Το δεκάλεπτο έκλεισε 57-55 για τους νεοσμυρνιώτες με το αθηναϊκό ντέρμπι να συνεχίζεται και όλα να κρίνονται στην τελευταία περίοδο.

Ο Χολαργός τρέχει σερί 5-0 με τον Γιάνκοβιτς να φτάνει τους 13 πόντους.Ο Πανιώνιος αδυνατεί να βρει καλάθι και σκοράρει μονάχα με βολές(7/8) παραμένοντας κοντά στο σκορ. Το πρώτο του καλάθι ήρθε μετά από 6.5 λεπτά με τον Ντόρσεϊ να καρφώνει στο καλάθι του Χολαργού δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 68-66.Σπυριδωνίδης και Γιάνκοβιτς κάνουν 4-0 σερί και ο Χολαργός ξαναπαίρνει το προβάδισμα 70-68όμως ο Πανιώνιος ξανά με βολές φέρνει το ματς στα ίσα(70-70) 35’’ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Γιάνκοβιτς με δύο βολές έβαλε το Χολαργό μπροστά 72-70 21.5’’ πριν το τελος,

Ο Μπέρι με τρίποντο τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο όμως μετά το time out ο Λαβ πήρε την προσπάθεια για να ευστοχήσει και να δώσει στο Χολαργό το ροζ φύλλο αγώνα.