Διπλό και… σεντόνι για Μπάγερ

Με γκολ των Μπραντ και Τσιτσαρίτο η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε εκτός έδρας 2-0 την Κολωνία στο τοπικό ντέρμπι και ανέβηκε στην τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στους φιλοξενούμενους που κάνουν πάρτι όποτε επισκέπτονται το “Ράιν Ενεργκι Στάντιον” έχοντας μόλις μια ήττα στις τελευταίες έντεκα επισκέψεις τους, έφθαναν μόλις τέσσερα λεπτά για να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα. Πρωταγωνιστής και στα δυο τέρματα ήταν ο Καρίμ Μπελαραμπί που σέρβιρε στον Μπραντ και στον Τσιτσαρίτο (16ο φετινό γκολ). Οι δυο ομάδες τελείωσαν με δέκα παίκτες, λόγω κοκορομαχίας ανάμεσα σε Μπίντεκουρτ και Βέντελ στις καθυστερήσεις.

Το αποτέλεσμα
Κολωνία – Λεβερκούζεν 0-2
0-1 Μπραντ (39)
0-2 Ερνάντες (44)

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπίντενκουρτ στο 90+6′