Φιλική νίκη επί της Προοδευτικής

Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο έγιναν πάρα πολλές δοκιμές, ο Εθνικός Αστέρας νίκησε στην Καισαριανή την Προοδευτική με 1-0.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Πέτρος Δημητρίου είχε την ευκαιρία να πάρει μια πρώτη. γεύση από τους νεοαποκτηθέντες που ήρθαν στο φινάλε της μεταγραφικής περιόδου.
Από την άλλη πλευρά και οι Κορυδαλλιώτες χρησιμοποίησαν πολλούς παίκτες σε μια γενικότερη δοκιμή ώστε να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Εθνικός Αστέρας παρουσιάστηκε καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο πέτυχε το μοναδικό γκολ ενώ έχασε και σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη, η Προοδευτική προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι χωρίς όμως να μπορέσει να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.
Το μοναδικό γκολ επετεύχθη στο 27′ όταν ο Γουδέλης επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι και κύλησε στα δίχτυα.
Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός Αστέρας είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες με Πασά και Μαστρογιάννη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γκούσεβ (46′ Καλδέλης), Αδαμάκης (46′ Αρκουμάνης), Μακρής (46′ Καραχάλιος), Ζαρογιάννης (46′ Μπέριος), Παντίδος (46′ Μήτρου), Λαμπρόπουλος (46′ Σκάρος), Καζνέτση (46′ Καπίνο), Μαστρογιάννης (46′ Λαγός), Πασάς (46′ Βουρεξάκης), Γιακούπι (46′ Γκεμίσης), Γουδέλης (46′ Κολλιάκης).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Αρχοντάκης (70′ Παγώνης), Χαλκιάς (46′ Δημητριάδης), Καλαϊτζής (46′ Αργυρός), Κουμεντάκος (46′ Συρίγος 70′ Λάλα), Παπανικόλας (46′ Βασιλάκος), Αλεξίου (46 Σουγλέρης), Χατζηγεωργαλής (46′ Σάμιος), Κουρτάνοβιτς (46′ Μηνάς), Λύγκος (46′ Γρίβας), Μπερνιδάκης (60′ Μητρόπουλος), Τσουλάκος (46′ Σουλελές)

* Ο Εθνικός Αστέρας θα δώσει τη Δευτέρα νέο φιλικό παιχνίδι στο «Απήλιον» κόντρα στον Πανιώνιο.