Εύκολα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό, συντρίβοντάς τον με 92-57 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς ήταν ο Γιάννης Καλαμπόκης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και έγινε ο 5ος εν ενεργεία παίκτης (25ος στο σύνολο) που ξεπερνά τους 3.000 πόντους στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, ο βετεράνος άσος πέτυχε τους 12 από τους πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να χάσει κανένα σουτ (1/1 2π., 2/2 3π. και 4/4 β.). Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 14 πόντους.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, η ΚΑΕ τίμησε την ομάδα του 1966, η οποία ήταν η πρώτη ελληνική που συμμετείχε σε Final Four Κυπέλλου Πρωταθλητριών, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση.

Οι παλαίμαχοι στη συνέχεια απόλαυσαν θέαμα, με τους γηπεδούχους να είναι σε πολύ καλή μέρα. Μπορεί η Ένωση να ξεκίνησε κάνοντας αρκετά λάθη, όμως τα πέντε τρίποντα που πέτυχε στην πρώτη περίοδο την έφεραν με νταμπλ – σκορ (28-14).

Η ευστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στα επίπεδα του +17 (45-28).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε και πάλι δυνατά αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε, με τη διαφορά πάντως να παραμένει ψηλά (61-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τέλος, πήρε το …όπλο του ο Ντούσαν Σάκοτα και με 10 σερί πόντους βοήθησε την ομάδα του να επικρατήσει εύκολα με 92-57.